بر اساس برنامه‌های مصوب مؤسسه و یا سفارش‌های دریافت شده،  تألیف یا ترجمه برخی موضوعات همواره جزء فعالیت‌های عمده و مستمر مؤسسه تهران بوده است. در این راستا برخی از پژوهش‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی مؤسسه تهران پس از اتمام به صورت کتاب در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرند. ترجمه پژوهش‌ها و کتاب‌های مهم منتشر شده توسط مؤسسات تحقیقاتی معتبر خارجی از دیگر مواردی هستند که تحت عنوان «کتاب‌های تخصصی» منتشر می‌شوند.
 
ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه کشوری اوراسیایی است با وسعتی معادل 783562 کیلومتر مربع که بخش بزرگ آن یعنی شبه‌جزیره آناتولی (97 درصد خاک ترکیه و بخش آسیایی) در جنوب غرب آسیا و بخش کوچک آن یا تراس شرقی (3 درصد خاک ترکیه معادل 23720 کیلومتر مربع) که تراکیه نیز نامیده می‌شود در جنوب شرق اروپا قرار دارد. این کشور به‌واسطه احاطه شدن از سه طرف توسط دریا (دریای سیاه در شمال، مرمره و اژه در شمال غرب و غرب و دریای مدیترانه در جنوب) و همسایگی با دو کشور اروپایی (یونان و بلغارستان) و شش کشور آسیایی (ایران، عراق، سوریه، ارمنستان، گرجستان و جمهوری آذربایجان (نخجوان)) از لحاظ جغرافیایی در موقعیت مناسبی قرار دارد و این موقعیت خاص جغرافیایی، ژئوپلیتیک استراتژیکی را برای آن فراهم آورده است.
نفوذ اسرائیل در آمریکا

کتاب حاضر متنی مستند و خواندنی دربارة نفوذ فوق‌العادة لابی طرفدار اسرائیل در سیاست‌ آمریکا در خاورمیانه است.این نفوذ در میان بالاترین سطوح حکومتی، جامعة تجاری، جامعة دانشگاهی و مذهبی و رسانه‌های جمعی بسیار گسترده و عمیق است.به‌نظر نویسنده، اساس قدرت لابی صهیونیستی ریشه در نسبت بالای خانواده‌های یهودی در مرفه‌ترین و بانفوذترین خانواده‌ها در آمریکا دارد.دراین‌میان، لابی یهود و نظریه‌پردازانش برتری فکری خود را نیز ازطریق اعمال فشار و جلب حمایت افکار عمومی به‌دست آورده‌اند. به‌نظر نویسنده، اکنون زمان ایجاد جنبشی برای تصریح در آزادی مباحثه، مناظره و نقد محور لابی اسرائیل است. این کتاب تلاشی در راستای این هدف به‌شمار می‌رود.
 

«نظریة نظام جهانی» از گسترده‌ترین تلاش‌های نظری و متأثر از جامعه‌شناسی تاریخی است که توجه به ساختار نظام بین‌الملل را در شکل‌گیری مناسبات بین‌المللی مدنظر دارد و بیش از هرکس با نام «امانوئل والرشتاین» جامعه‌شناس آمریکایی پیوند خورده است.. کتاب «مقدمه‌ای بر تحلیل نظام‌های ـ جهانی» را دانشگاه دوک در سپتامبر 2004 منتشر کرد. والرشتاین در این کتاب رهیافت جامع و کاملی را برای فهم نظریة نظام‌های ـ جهانی خود می‌آورد و نظام را به‌مثابه واقعیتی اجتماعی معرفی می‌کند.
مقایسه تطبیقی مؤلفه‌های قدرت جمهوری اسلامی ایران با کشورهای آسیای جنوب غربی (سند چشم‌انداز)

اصولاً تهیه چشم‌اندازهای بلند مدت در کشورها موضوعی است که در سال‌های اخیر توجه دولتمردان اکثر کشورها را به خود جلب کرده و در همین راستا نیز مراجع ذی‌صلاح جمهوری اسلامی ایران، سند چشم‌انداز کشور در افق ۱۴۰۴ه‍.ش (۲۰۲۵ میلادی) را طراحی و تدوین کرده‌اند. با این‌حال، یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش‌رو در رسیدن به اهداف این سند، ارزیابی دقیق و علمی میزان موفقیت آن در اجرا و تشخیص صحیح انحرافات احتمالی است.مدل سنجش قدرت کشورها در ابعاد مختلف، یکی از مدل‌های موجود برای چنین ارزیابی می‌باشد که کتاب حاضر بر طبق آن تلاش دارد در ابعاد اقتصادی، سیاسی، نظامی، سرزمینی، علمی، اجتماعی، فرهنگی، فرامرزی و فضایی، قدرت جمهوری اسلامی ایران را با کشورهای منطقه جنوب غرب آسیا مورد مقایسه قرار دهد.