انتشارات
 
کتاب‌های تخصصی
بر اساس برنامه‌های مصوب مؤسسه و یا سفارش‌های دریافت شده، ترجمه و یا تألیف برخی موضوعات همواره جزء فعالیت‌های عمده و مستمر مؤسسه تهران بوده است. در این راستا برخی از پژوهش‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی مؤسسه تهران پس از اتمام به صورت کتاب در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرند. ترجمه پژوهش‌ها و کتاب‌های مهم منتشر شده توسط مؤسسات تحقیقاتی معتبر خارجی از دیگر مواردی هستند که تحت عنوان «کتاب‌های تخصصی» منتشر می‌شوند.
کتاب‌های مرجع
مؤسسه تهران از بدو تأسیس تاکنون همواره در تلاش بوده است تا با تألیف کتاب‌های مرجع در زمینه‌های 1.مراکز مطالعاتی و تحقیقاتی، 2. کارشناسان و متخصصان، 3. بانک‌های اطلاعاتی، 4. کتابشناسی، 5. مفاهیم و اصطلاحات و 6. کشورهای جهان؛ بخشی از نیازهای جامعة علمی کشور را در این حوزه‌ها تأمین نماید. در این راستا گردآوری و تدوین شناسنامه کشورهای مختلف جهان، کتابشناسی‌های موضوعی و تهیه راهنمای مراکز مطالعاتی و تحقیقاتی تا به امروز در دستور کار مؤسسه تهران قرار داشته است.
کتاب‌های برآورد استراتژیک
برآورد استراتژیک کشورهای هدف بر اساس یک الگوی از پیش طراحی شده از سال 1381 در دستور کار مؤسسه تهران قرار گرفته است. در این راستا در سال 1381 جلد اول برآورد استـراتـژیک ایالات متحده، مصر، رژیم صهیونیستی و تا سال 1386 جلدهای مختلف برآوردهای استراتژیک عراق، آذربایجان، ژاپن، ترکیه، عربستان و پاکستان منتشر گردید. این برآوردها حاوی مجموعه‌ای از داده‌ها و تحلیل‌ها است که مسائلی از جمله موقعیت سرزمینی، توپوگرافی و طبیعت سرزمینی، منابع معدنی و طبیعی، نظامات و نهادهای سرزمینی، هرم سیاسی، نخبگان نظام سیاسی، قانون اساسی، سازمان‌های اطلاعاتی، احزاب، سیاست خارجی، روابط خارجی، تهدیدات و آسیب‌پذیری‌های این کشورها را شامل می‌شود.
کتاب‌های منطقه‌ای
ایـن کتــاب‌ها ابتدا بصورت فصلنامه و در حال حاضر بیشتـر به‌صـورت سالنامه منتشر شده و هر یک از آنها به صورت ویژه به یک موضوع مشخص پیرامون کشورها یا مناطق مورد نظر می‌پردازند. مؤسسه تهران در مجموع برای 6 عنوان کتاب منطقه‌ای شامل کتاب‌ کشورهای مستقل مشترک‌المنافع (CIS)، کتاب آسیا، کتاب اروپا، کتاب آمریکا، کتاب خاورمیانه و کتاب آفریقا، برنامه‌ریزی و آغاز به کار نموده است.
کتاب Iran Review
این کتاب به زبان انگلیسی هر سه ماه یک بار تهیه و منتشر می‌گردید. در هر شماره از این کتاب یکی از موضوعات مهم در عرصه روابط دوجانبه، منطقه‌ای و یا بین‌المللی مرتبط با منافع و امنیت ملی جمهوری اسلامی مورد توجه قرار می‌گرفت. کتاب مذکور حاوی مجموعه‌ای از مقالات است که توسط کارشناسان وابسته یا میهمان تهیه می‌گردید.
گزیده پژوهش‌های جهان
نظر به ضرورت و اهمیت دسترسی به پژوهش‌های صورت‌گرفته در کشورهای مختلف جهان، مهم‌ترین پژوهش‌های انجام شده در جهان خصوصاً پیرامون موضوعـات دفـاع و امنیـت، مسائـــل استـراتـژیــک،مسائل ایران و خاورمیانه، مسائل آسیای مرکزی و قفقاز، مسائل مرتبط با انرژی، مسائل مرتبط باقدرت‌های بزرگ جهان، مسائل مرتبط با خلع سلاح و حقوق بشر توسط کارشناسان وابسته به این بخش به طرق مختلف گردآوری، تلخیص و در پایان هر فصل در قالب «کتاب گزیده پژوهش‌های جهان» منتشر ‌گردیده است.در حال حاضر و پس از انتشار 5 جلد کتاب گزیده پژوهش ها،این فعالیت در قالب بولتن داخلی موسسه و بصورت دوهفته نامه چاپ شده و پژوهش‌های منتشره در حوزه موضوعات فوق به زبان‌های انگلیسی،آلمانی،عربی،ترکی و روسی را دربر می‌گیرد.
گزیده تحولات جهان
کلیه رویدادهای مرتبط با منافع و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در سطح دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی خصوصاً در مناطق خاورمیانه، آسیای مرکزی، قفقاز، شبه قاره و اروپا بر اساس ساختار رویداد، پیشینه، دیدگاه‌ها و نظریات و در نهایت نظریة کارشناس مورد بررسی قرار می‌گیرند و به‌صورت مجموعه‌ای از گزارش‌ها هر ماه یک بار در قالب «کتاب گزیده تحولات جهان» منتشر می‌گردد. این مجموعه نیز پس از انتشار نزدیک به 40 عنوان کتابع در حال حاضر بصورت روزانه و درقالب دیجیتالی هر روز پیش از ساعت 8.30 صبح در کتابخانه دیجیتالی دید قابل استفاده و بهره‌برداری مشترکان این کتابخانه می‌باشد.
بولتن‌ها
تهیه بولتن‌های مختلف بر اساس سفارش‌های دریافت شده و در بعضی موارد بر اساس حوادث و رویدادهای مهم جهان، یکی از خدمات و فعالیت‌های مستمر مؤسسه تهران است که در مدیریت بولتن‌های مؤسسه و توسط کارشناسان وابسته تهیه می‌گردد. پوشش تحلیلی رویدادهای مهم جهان و ارائه خدمات اطلاعاتی به کارگزاران کشور تاکنون از جمله محورهایی بوده که در بولتن‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته است. انواع بولتن‌های مؤسسه تهران از ابتدای تاسیس تا کنون عبارتند از: 
  • بولتن توصیه‌نامه: این بولتن قبل از سفر ریاست محترم جمهوری به کشورهای مورد نظر، پیرامون آن کشور تهیه و به استحضار ریاست جمهوری می‌رسد. 
  • بولتن بحران: مؤسسه تهران در هنگام بروز بحران‌های بین‌المللی با تشکیل کمیتة ویژه‌ای، به بررسی، تحلیل و اطلاع‌رسانی دقیق و به روز دربارة آن‌ها پرداخته است. تاکنون چهار مجموعه بولتن بحران دربارة حملات تروریستی 11 سپتامبر تحت عنوان «حمله به آمریکا» (۸ شماره)، حمله آمریکا به افغانستان تحت عنوان «حمله به افغانستان» (3 شماره)؛ حمله آمریکا به عراق تحت عنوان «حمله به عراق» (به‌صورت الکترونیکی) و سخنرانی بوش در کنگره آمریکا و قراردادن ایران در محور شیطانی تحت عنوان «آمریکا پس از 29 ژانویه» (3 شماره) به چاپ رسیده است. 
  • بولتن ویژه: این بولتن بر اساس اهداف از پیش تدوین شده، مسائل غیرقابل پیش‌بینی و درخواست‌های دریافت شده در خصوص موضوعات مختلف تهیه و منتشر می‌گردد. این بولتن شامل متون خبری ـ تحلیلی، متون تحقیقی و متون ترجمه شده است.
  • بولتن موضوعی: این بولتن به بررسی رویدادهای مربوط در حوزه های موضوعی همچون حقوق بشر، مسائل هسته‌ای، تحولات نظامی و ... پرداخته، تحولات و پیشرفت ها در این حوزه ها را در ظرف زمانی خاص مورد ارزیابی قرار می دهد.
  • بولتن منطقه‌ای: این بولتن، با رصد تحولات و رویدادها در حوزه های سیاست خارجی، سیاست داخلی، مواضع مسئولان، ارتباطات با نهادهای بین المللی و تحولات اقتصادی مربوط به حزه جغرافیایی خاص(منطقه یا کشور) تلاش می نماید تا نگاه مناسبی را جهت تحلیل روند تحولات در کشور یا منطقه مدنظر به خواننده ارائه دهد.

گزارش‌های تحلیلی
مؤسسه تهران در راستای اطلاع‌رسانی دقیق و به روز و تفسیر و تحلیل آخرین تحولات و رویدادهای سیاسی ـ امنیتی جهان، از ابتدای سال 1385 و با توقف کتاب گزیده تحولات جهان نشر سری جدیـدی از انتشارات خود تحت عنوان «گزارش‌های تحلیلی» را در دستور کار خود قرار داده است. این گزارش‌ها متناسب با رویدادها و تحولات جهان تهیه شده و در اختیار تعدادی از مسولان و کارشناسان ارشد کشوری قرار می‌گیرند.
خبرنامه مؤسسه تهران
با توجه به گسترش و افزایش روزافزون فعالیت‌های مؤسسه تهران، نیاز به اطلاع‌رسانی دقیق و به روز درباره این فعالیت‌ها بیش از پیش آشکار شده است. برای پاسخ به این نیاز خبرنامه مؤسسه تهران در پایان هر فصل با در بر گرفتن مطالبی در زمینه ارتباطات، همایش‌ها و نشست‌ها، پروژه‌های تحقیقاتی، انتشارات، معرفی مؤسسه و دیگر موارد، گزارشی دقیق از کلیه فعالیت‌های مؤسسه به دو زبان فارسی و انگلیسی ارائه می‌دهد.
تحقیق و پژوهش
اینگونه متون براساس تصمیم مسئولان مؤسسه یا سفارش کارفرما به‌صورت یک پروژه تحقیقاتی مفصل تهیه و تألیف می‌گردد. ماهیت این متون به‌گونه‌ای است که گزینه انتشار عام به‌صورت کتاب را محدود می‌سازد. در سال 1383 برای نخستین بار، مجموعه «پژوهش و تحقیق» ارائه شد و این فعالیت پژوهشی تا کنون بصورت مستمر در حوزههای مختلف مد نظر موسسه ادامه داشته است. اجرا و نشر پژوهش در حوزه های کشوری، منطقه‌ای و همچنین موضوعی ازجمله محورهای این بخش از انتشارات موسسه می باشد.