چاپ

بولتن اتحادیه اروپا: رویدادها و تحلیل‌ها (۵)

در سه ماه گذشته، آلمان بیش از هر چیز تحت تأثیر انتخابات مجلس فدرال یا بوندس تاگ و به‌تبع آن انتخاب صدراعظم و دولت ائتلافی جدید بود. انتخابات مذکور 27 سپتامبر در شانزده ایالت این کشور آغاز شد و نتیجه اعلام‌شده ازسوی ستاد برگزاری انتخابات مؤید پیروزی ائتلاف احزاب دموکرات مسیحی، سوسیال مسیحی و دموکرات‌های آزاد بود

بولتن اتحادیه اروپا: رویدادها و تحلیل‌ها (۴)

در آلمان سال ۲۰۰۹ را «اَبـَرسال انتخابات»  خوانده‌اند، چون امسال انتخابات متعددی در این کشور برگزار می‌‌شود. پس از انتخابات مجلس ایالتی هسن، شانزده انتخابات در سطوح گوناگون شهری، ایالتی و مجلس نمایندگان و اروپا برگزار می‌شوند. در میان آنها، انتخابات مجلس نمایندگان از همه مهم‌تر است که تاریخ انجام آن ۲۷ سپتامبر است.

بولتن اتحادیه اروپا: رویدادها و تحلیل‌ها (۳)

در آلمان دادگاه فدرال قانون اساسی این کشور30 ژوئن قرارداد لیسبون را به‌طور اصولی تأیید کرد. به‌رغم این نظر اصولی، سنای دوم دادگاه فدرال قانون اساسی آلمان، از تصویب حقوقی و نهایی این قرارداد جلوگیری کرد. قضات دادگاه فدرال با هفت رأی موافق و یک رأی مخالف تمامی شکایات و دعاوی علیه قرارداد اصلاحی اتحادیه اروپا را رد کردند

 

بولتن اتحادیه اروپا: رویدادها و تحلیل‌ها (2)

در آلمان ۲۳ مه انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شد و اجلاس فدرال این کشور به‌عنوان بزرگ‌ترین و عالی‌ترین نهاد رسمی آلمان، در دور اول با اکثریت مطلق، با ۶۱۳ رأی، هورست کوهلر را در سیزدهمین دوره این انتخابات، به ریاست‌جمهوری آلمان فدرال برگزید و وی بار دیگر در مقام رئیس‌جمهوری آلمان ابقا شد.

 

بولتن اتحادیه اروپا: رویدادها و تحلیل‌ها (1)

علی‌رغم تلاش دولت آلمان و اعمال فشار زیاد بر شرکت‌های آلمانی برای قطع روابط با ایران در راستای تحت فشار گذاشتن جمهوری اسلامی بر سر برنامه هسته‌ای، سفر غلامحسین نوذری، وزیر نفت ایران، به آلمان باعث شد تا بار دیگر مناسبات بازرگانی و اقتصادی دو کشور در کانون توجه رسانه‌ها قرار گیرد.
 

 

بولتن آسیای مرکزی: رویدادها و تحلیل‌ها (۵)

طی دو ماه گذشته پنج کشور آسیای مرکزی تحولات داخلی و خارجی مهمی را پشت‌سر گذاشته‌اند. مسائل مربوط به ساخت و بهره‌برداری از تونل «استقلال» تاجیکستان که با سرمایه جمهوری اسلامی ایران و توسط یک شرکت ایرانی درحال احداث است اخیراً به موضوع گفتگوهای مقامات دولتی و جامعه تاجیکستان تبدیل و انتقاداتی را ازسوی مطبوعات تاجیکستان علیه شرکت ایرانی به‌همراه داشته است که این انتقادات با پاسخ مقامات ایران مواجه شده است.

 

بولتن آسیای مرکزی: رویدادها و تحلیل‌ها (۴)

در سه ماه گذشته شاهد تحولات داخلی و خارجی مهمی در منطقه آسیای مرکزی بودیم. درگیری‌ها در جنوب و شرق تاجیکستان و مناطق مرزی با افغانستان و متعاقب آن انفجار چندین بمب در دوشنبه، پایتخت این کشور، ازجمله مهم‌ترین تحولات داخلی و امنیتی تاجیکستان محسوب می‌گشت. ناامنی در تاجیکستان به‌ویژه پس از آن بالا گرفته است که دولت دوشنبه از توافق با آمریکا برای ارسال تجهیزات و ادوات غیرنظامی این کشور به خاک افغانستان خبر داد. این امر به تحرکات گروه‌های افراطی شدت بخشیده و این تحرکات شکل عملیاتی به‌خود گرفته است.

بولتن آسیای مرکزی: رویدادها و تحلیل‌ها (۳)

منطقه آسیای مرکزی در ماهی که گذشت تحولات بسیاری را در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به‌خود دید. آنچه که در تاجیکستان در یک ماه گذشته بیشتر جلب توجه می‌کرد مراجعت عبدالله رحیم‌وف از افغانستان به تاجیکستان و استقرار او و یارانش در مناطق شرقی این کشور بود. رحیم‌وف در دهه ۱۹۹۰ و در جریان جنگ داخلی تاجیکستان به‌عنوان فرمانده نظامی در صف گروه‌های اسلامی مخالف دولت قرار داشت و بسیاری از درگیری‌های مسلحانه با دولت را درخلال جنگ داخلی این کشور رهبری می‌کرد.

بولتن آسیای مرکزی: رویدادها و تحلیل‌ها (۲)

منطقه ‌آسیای مرکزی در ماهی که گذشت تحولات بسیاری را در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و... به‌خود دید. آنچه که در تاجیکستان در یک ماه گذشته بیشتر جلب توجه می‌کرد همچون گذشته مشکلات اقتصادی این کشور بود. بارندگی اخیر خسارات فراوانی به بخش اقتصاد تاجیکستان وارد نموده است. البته هنوز آمار دقیقی از ضرر و زیان‌های ناشی از این حوادث منتشر نشده است، اما شواهد حاکی از آن است که به بخش کشاورزی آسیب‌های جدی وارد شده است.

بولتن آسیای مرکزی: رویدادها و تحلیل‌ها (1)

منطقه آسیای مرکزی در ماهی که گذشت، تحولات بسیاری را در حوزه‌های سیاسی و همچنین انرژی به خود دید. آنچه که در تاجیکستان در یک ماه گذشته بیشتر جلب توجه می‌کرد مشکلات اقتصادی این کشور به‌خصوص بعد از وقوع بارندگی‌های اخیر و ضرر و زیان‌های حاصل از آن بوده است. برخلاف پیش‌بینی‌های متخصصان بخش اقتصاد تاجیکستان که گفته بودند بحران مالی جهانی بر اقتصاد تاجیکستان تأثیری نخواهد گذاشت امروز اقتصاد این کشور در بحران فرو رفته است حکومت تاجیکستان که قادر به حل بحران نیست از نهادهای مختلف بین‌المللی مالی تقاضای کمک کرده و در یک ماه اخیر شاهد کمک‌های بانک جهانی، و یونیسف به این کشور بودیم.

بولتن چین: رویدادها و تحلیل‌ها (۴)

استقبال چین از مذاکرات هسته‌ای ایران در ژنو، درخواست چین برای تنش‌زدایی از برنامه هسته‌ای ایران، تأکید نخست‌وزیر چین بر حل مسئله هسته‌ای ایران به‌طور مسالمت‌آمیز، تأکید وزارت خارجه چین بر حق ایران در برخورداری از تکنولوژی هسته‌ای، افزایش مبادلات تجاری ایران و چین به بیش از 25 میلیارد دلار، احداث کارخانه تولید ماشین‌آلات راه‌سازی با سرمایه‌‌گذاری مشترک ایران و چین، تأکید ایران و چین بر توسعه و تعمیق همکاری‌های دوجانبه فرهنگی، دیدار رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و چین با هیئتی از حزب کمونیست چین و عدم کاهش واردات نفت چین از ایران، مهم‌ترین تحولات مربوط به روابط و تعاملات ایران و چین طی دو ماه مهر و آبان ۱۳۸۸ بوده است.

بولتن چین: رویدادها و تحلیل‌ها (۳)

موج درگیر‌ی‌های قومی در چین که طی بیست سال اخیر بی‌سابقه توصیف شده است، باردیگر توجه محافل خبری دنیا را در تیرماه و شهریورماه بیش از پیش متوجه این کشور کرد. این درگیری‌ها به‌دنبال آن روی داد که مسلمانان ساکن استان سین‌کیانگ، دولت چین را به تلاش برای نابودی خصوصیات فرهنگی خود متهم کردند و برخی سازمان‌های تندرو در این بخش از چین، خواستار جدایی سین‌کیانگ و ایجاد کشور مستقل ترکستان در این منطقه شدند.

 

بولتن چین: رویدادها و تحلیل‌ها (2)

روابط پکن و تهران طی خرداد ماه با تحرک نسبتاً چشمگیری روبه‌رو بود. دراین‌راستا، سخنگو و دستیار وزیر امور خارجه کشورمان که در رأس هیئتی رسانه‌ای به چین سفر کرده بود، ضمن دیدار با قائم‌مقام وزیر خارجه چین، روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد بحث و تبادل‌نظر قرار داد. قائم‌مقام وزیر خارجه چین که کشورش به‌عنوان یکی از اعضای دائم شورای امنیت موضع‌گیری‌های حساسی را درقبال پرونده هسته‌ای ایران از خود نشان داده است، از موضع هسته‌ای جمهوری اسلامی و برخورداری ایران از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای حمایت و بر حل‌وفصل این موضوع از راه‌های دیپلماتیک و مذاکره تأکید کرد.

بولتن چین: رویدادها و تحلیل‌ها (1)

چین که این روزها برای مقابله با بحران مالی جهانی جهت حفظ رشد اقتصادی یک بسته محرک حدود ششصد میلیارد دلاری را مورد تصویب قرار داده و سرمایه‌گذاری با استفاده از این بسته را آغاز کرده است، اعلام نموده که به احتمال قریب‌به‌یقین می‌تواند در سال‌جاری میلادی رشد اقتصادی هشت درصدی را محقق کند. دراین‌باره گفته می‌شود ارزیابی‌ها حاکی از آن است که وضعیت اقتصادی این کشور بهبود یافته است.

لطفا برای مشاهده ادامه فهرست بولتن‌های منطقه‌ای بر روی "ادامه مطلب" کلیک کنید.
 
«ادامه مطلب»