چاپ

بولتن بیداری اسلامی (۳)

حمایت باراک اوباما از جنبش‌های اعتراضی کشورهای عربی در سخنرانی اخیرش درباره خاورمیانه، آمریکا را در تقابلی راهبردی با عربستان سعودی قرار داده است. عربستان اکنون رهبری جبهه سرکوب تقاضاهای اصلاحی در منطقه را برعهده دارد و با اینکه اوباما در سخنرانی خود صریحاً به عربستان اشاره نکرد، اما این کشور در آینده نزدیک بزرگترین چالش پیشِ روی آمریکا در خاورمیانه است. بولتن پیش رو به بررسی موارد مذکور و دیگر تحولات مرتبط با بیداری اسلامی می‌پردازد.

بولتن بیداری اسلامی (2)

موج انقلاب‌های معاصر در خاورمیانه و شمال آفریقا فرصت‌ها و چالش‌های جدیدی را برای منطقه و بازیگران  مختلف عرصه بین‌المللی ایجاد کرده است. تعقیب، تحلیل و بررسی دقیق، مبتنی بر واقعیت و عاری از شتابزدگی رویدادها و تحولات جاری می‌تواند نقش مهمی در شناسایی چالش‌ها و فرصت‌ها و استفاده از آنها داشته باشد. در این بولتن با چنین نگاهی به تحولات در خاورمیانه و شمال آفریقا پرداخته شده است.

بولتن بیداری اسلامی (1)

منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا از آخرین روزهای سال 2010 تا کنون عرصه رویدادها و تحولات چشمگیر، گسترده و بی‌سابقه‌ای بوده است که معادلات سیاسی این منطقه را عمیقا دستخوش تغییر کرده‌اند. تغییر رژیم‌های سیاسی مصر و تونس و فراگیر شدن اعتراضات مردمی در بسیاری از کشورهای این حوزه، نشان از دگرگونی جدی صحنه سیاسی خاورمیانه دارد که قطعا پیامدهایی جدی در عرصه سیاست بین‌الملل نیز خواهد داشت. در این بولتن با نگاهی دقیق، مبتنی بر واقعیت و عاری از شتابزدگی به رویدادهای مذکور پرداخته می‌شود.

 
طی دوره زمانی تحت پوشش این بولتن، برگزاری نشست سالیانه شورای اجتماعی و اقتصادی در روزهای 13 تیر تا 6 مرداد و دامنه گسترده‌ای از موضوعات مرتبط با برنامه‌های توسعه‌ای سازمان ملل متحد، از قبیل آموزش، روندها و چالش‌های جهانی و ملی کنونی، و آماده‌سازی گزارش مرور سیاست‌های جامع چهارسالانه فعالیت‌های عملیاتی سازمان ملل متحد در سال 2012، از مهم‌ترین رویدادهای حوزه حقوق بشر در سازمان ملل متحد بوده است.

طی دوره زمانی تحت پوشش این بولتن انتخاب پانزده عضو شورای حقوق بشر، برگزاری شانزدهمین جلسه ویژه شورای حقوق بشر برای بررسی وضعیت سوریه و تصویب قطعنامهای علیه این کشور، برگزاری یازدهمین دور بررسیهای دورهای جهانی با مروری بر گزارشهای بلژیک، دانمارک، پالائو، سومالی، سیشلز، جزایر سلیمان، لاتویا، سیرالئون، سنگاپور، سورینام، یونان، ساموا، سنتوینسنت و گرنادینز، سودان، مجارستان و پاپوا گینه نو و برگزاری هفدهمین جلسه عادی شورای حقوق بشر، از مهمترین رویدادهای حوزه حقوق بشر در سازمان ملل متحد بوده است.

بولتن حقوق بشر: رویدادها و تحلیل‌ها (۲۰)

طی دوره زمانی تحت پوشش این بولتن برگزاری پانزدهمین جلسه فوق‌العاده و شانزدهمین جلسه عادی شورای حقوق بشر از مهمترین رویدادهای حوزه حقوق بشر در سازمان ملل متحد بوده است. شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در پانزدهمین جلسه فوق‌العاده خود بدون رأی‌گیری و با اجماع تمام اعضا قطعنامه‌ای را تصویب کرد که از دولت لیبی می‌خواست فوراً به بازداشت‌های خودسرانه، حمله به غیرنظامیان و محدودیت شبکه‌های ارتباطی و اطلاعاتی پایان دهد و به خواست مردم لیبی احترام بگذارد.

بولتن حقوق بشر: رویدادها و تحلیلها (۱۹)

برگزاری چهاردهمین جلسه ویژه شورای حقوق بشر برای بررسی وضعیت ساحل عاج، برگزاری دهمین دوره بررسی گزارشهای دورهای جهانی، ابراز نگرانی کمیسر عالی حقوق بشر از نقض حقوق بشر در ساحل عاج، انتقاد ناوی پیلی از سرکوب معترضان به نتایج انتخابات بلاروس، درخواست ناوی پیلی برای تحقیق درباره ناآرامیهای تونس، نگرانی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از اوضاع مصر، سفر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد به سرزمینهای اشغالی فلسطین، دیدار گزارشگر ویژه حق غذا از چین، بیانیهمشترک گزارشگر ویژه حقوق مهاجران و رئیس کمیته کارگران مهاجر، برگزاری ششمین جلسه کمیته مشورتی شورای حقوق بشر، ابراز نگرانی ریچارد فالک درباره اقدامات غیرقانونی مقامات اسرائیلی در کرانه باختری و انتقاد دفتر کمیته اعمال حقوق سلبنشدنی مردم فلسطین از ادامه شهرکسازیها از دیگر عناوینی هستند که در بخش تحولات حقوق بشری سازمان ملل متحد این بولتن مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

بولتن حقوق بشر: رویدادها و تحلیلها (۱۸)

در بخش تحولات حقوق بشری کشورهای مختلف جهان نیز عناوینی همچون درخواست کارشناس سازمان ملل متحد برای پیگیری موارد شکنجه در دوران بوش، اعتراض فعالان آمریکایی حقوق بشر به کنترل بیش از حد ارتباطات، مصونیت پیمانکاران نظامی آمریکایی از پیگرد قانونی، درخواست دیدهبان حقوق بشر از دولت آمریکا برای توضیح درباره موارد قتل هدفمند، رأی مثبت سوئیسیها به اخراج خارجیهای مجرم، انتقاد عفو بینالملل از همکاری ضعیف برخی دولتهای اروپایی، درخواست سازمانهای حقوق بشری برای اقدام جهانی علیه محاصره غزه، انتقاد یونیسف از نقض حقوق کودکان توسط رژیم صهیونیستی، حکم نژادپرستانه خاخامهای اسرائیلی، انتقاد عفو بینالملل از تخریب یک روستا توسط رژیم صهیونیستی، بدرفتاری و شکنجه نظاممند کارگران مهاجر در عربستان، انتقاد عفو بینالملل از نقض آزادی بیان در مصر و تأیید مدارک عفو بینالملل درباره حمله موشکی آمریکا به جنوب یمن از موضوعاتی هستند که در این بولتن به آنها پرداخته شده است.

بولتن حقوق بشر: رویدادها و تحلیلها (۱۷)

همچنین برگزاری چهلوهفتمین جلسه کمیته رفع تبعیض علیه زنان، چهارمین جلسه کمیته حقوق افراد دارای ناتوانی، صدمین جلسه کمیته حقوق بشر، چهلوپنجمین جلسه کمیته علیه شکنجه، چهلوپنجمین جلسه کمیته حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و نودودومین جلسه گروه کاری ناپدیدی اجباری یا غیرداوطلبانه از مهمترین رویدادهای حوزه نهادهای حقوق بشری مبتنیبر معاهده سازمان ملل متحد در این دوره زمانی بهشمار میروند.

بولتن حقوق بشر: رویدادها و تحلیلها (۱۶)

شصتوپنجمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز 26 شهریور ماه با تصویب برنامه کار خود، رسماً آغاز به کار کرد. این برنامه کاری که 124 آیتم دارد،علاوه بر آیتمهای گوناگون سالهای پیش، دو موضوع جدید «هماهنگی با طبیعت» (تحت عنوان اصلی «ارتقای رشد پایدار اقتصادی و توسعه پایدار براساس مصوبههای مرتبط مجمع عمومی و کنفرانسهای اخیر سازمان ملل متحد») و «تأمین مالی هیئت ایجاد ثبات سازمان ملل متحد در جمهوری دموکراتیک کنگو» را نیز دربرمیگیرد. براساس برنامه مصوب در این جلسه، گفتگوهای عمومی شصتوپنجمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد از 23 تا 30 سپتامبر (1 تا 8 مهر) برگزار شدند. در این جلسه همچنین تاریخ و ترتیب برگزاری جلسات پنج کمیته اصلی مجمع مشخص شد.

بولتن حقوق بشر: رویدادها و تحلیلها (۱۵)

طی دوره زمانی تحت پوشش این بولتن مجمع عمومی سازمان ملل متحد با صدور قطعنامهای دسترسی به آب آشامیدنی سالم و سیستم تخلیه فاضلاب ایمن را یکی از حقوق اساسی انسانها اعلام کرد. براساس این قطعنامه که مذاکره درباره متن آن پانزده سال طول کشیده بود، «حق دسترسی به آب آشامیدنی سالم و پاکیزه و نیز سیستم تخلیه فاضلاب یکی از حقوق بشر است که برای برخورداری از حق حیات ضروری است».

بولتن حقوق بشر: رویدادها و تحلیل‌ها (۱۴)

ایجاد نهادی جدید در سازمان ملل متحد با نام «زنان سازمان ملل متحد» با هدف تسریع برابری جنسیتی و توانمند‌سازی زنان، یکی از مهم‌ترین تحولات حقوق بشری در دوره تحت پوشش این بولتن به‌شمار می‌رود. براساس تصمیم مجمع عمومی، چهار نهاد کنونی سازمان ملل متحد در حوزه برابری جنسیتی با یکدیگر ادغام شده و در قالب این نهاد جدید ادامه فعالیت خواهند داد.

بولتن حقوق بشر: رویدادها و تحلیل‌ها (۱۳)

برگزاری چهاردهمین جلسه عادی شورای حقوق بشر و تصویب نهایی پاسخ‌های جمهوری اسلامی ایران به پیشنهادهای مطرح‌شده در چهارچوب بررسی‌های دوره‌ای جهانی در این جلسه و همچنین قطعنامه‌ صادرشده این شورا علیه حمله رژیم صهیونیستی به ناوگان آزادی را می‌توان از مهم‌ترین تحولات حوزه حقوق بشر در دوره زمانی تحت پوشش این بولتن قلمداد کرد.

بولتن حقوق بشر: رویدادها و تحلیل‌ها (۱۲)

در دوره تحت پوشش این بولتن برگزاری هشتمین دوره بررسی گزارش‌های دوره‌ای جهانی (UPR) که به وضعیت حقوق بشری پانزده کشور قرقیزستان، کیریباتی، گینه، لائوس، اسپانیا، لسوتو، کنیا، ارمنستان، گینه بیسائو، سوئد، گرانادا، ترکیه، گویان، کویت و بلاروس اختصاص داشت، یکی از مهم‌ترین تحولات حقوق بشری به‌شمار می‌رود.

بولتن حقوق بشر: رویدادها و تحلیل‌ها (۱۱)

از مهم‌ترین فعالیت‌های نهادهای مبتنی‌بر معاهدات حقوق بشری سازمان ملل متحد در این دوره می‌توان به برگزاری هفتادوششمین جلسه کمیته رفع تبعیض نژادی و سومین جلسه کمیته حقوق افراد دارای ناتوانی اشاره کرد. شایان ذکر است کمیته رفع تبعیض نژادی در هفتاد‌وششمین جلسه خود، گزارش‌های آرژانتین، کامبوج، کامرون، گواتمالا، ایسلند، ژاپن، قزاقستان،‌ موناکو، هلند، پاناما و اسلواکی را مورد بررسی قرار داد.

لطفا برای مشاهده ادامه فهرست مجموعه بولتن‌های موضوعی بر روی "ادامه مطلب" کلیک کنید.