چاپ

بررسی روابط ایران و هند در سایه ظهور هند به‌عنوان یک قدرت منطقه‌ای

کتاب حاضر با تشریح توانایی های نظامی، اقتصادی، سیاسی و دیپلماتیک هند در سال‌های اخیر و امکان تبدیل این کشور به یک قدرت منطقه‌ای، به تاثیر احتمالی تبدیل هند به یک قدرت منطقه‌ای بر منافع ملی جمهوری اسلامی ایران پرداخته است. به‌نظر نویسندگان اگرچه هند برای ارتقای منافع منطقه‌ای و جهانی خود اولویت سیاست خارجی‌اش را بر مبنای تنظیم روابط با بازیگران مهم جهانی قرار داده است، اما بنا به دلایل متعدد از جمله انرژی، حاضر به چشم‌پوشی از روابط با ایران نیست و افزایش قدرت منطقه‌ای این کشور در جهت منافع ملی ایران است.

 نظم بین‌المللی: قدرت یا عدالت» مجموعه مقالاتی است که به کوشش هاکان آلتینای در آوریل 2010 منتشر شده است. برداشت اصلی پژوهش حاضر آن است که امروزه عدالت در جهان اهمیت داشته و در آینده نیز از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود. مقالات کتاب به تحلیل دیدگاه‌ها در نُه کشور چین، مصر، هندوستان، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، آفریقای جنوبی و اسپانیا درباره عدالت و قدرت در جهان می‌پردازند و تلاش می کنند تا نگرش دقیق‌تری نسبت به وضعیت دیدگاه‌ها در میان دولت‌ها و افکار عمومی برخی از کشورهای مهم برای خواننده به ارمغان آورند.
مرز ایران و روسیه

کتاب حاضر در چهار بخش جداگانه به بررسی مسائل مختلف ایران و روسیه در دریای مازندران می‌پردازد. در فصل نخست نمایی کلی از کشور روسیه در جنبه‌های مختلف جغرافیایی، سرزمینی و جمعیتی آن‌ به‌صورت آماری ارائه می‌گردد. در بخش دوم به دریای مازندران به‌مثابه مرز دو کشور نگاه می‌شود و تحولات و مسائل مرتبط با ایران در دوره‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد.  «وضعیت مناطق و شهرهای مرزی ایران» عنوان بخش سوم است که در آن مرزهای آبی و موقعیت سرزمینی استان‌های گیلان و مازندران و شبکه‌ آب‌های این دو استان مدنظر قرار می‌گیرند. بخش چهارم نیز مسائل مذکور در فصل قبل را درخصوص شهرها و مناطق همجوار روسیه با دریای مازندران مورد توجه قرار می‌دهد.
 
«حقوق بشر» از دیرباز یکی از مفاهیم چالش‌برانگیز و جنجالی بوده که مباحث بسیاری را حول محور خود پدید آورده است. در کنار این تحولات، با گذشت زمان اهمیت حقوق بشر و نحوه رفتار بازیگران جهانی در این عرصه، برای جمهوری اسلامی ایران نیز برجسته‌تر از پیش شده است. کتاب حاضر در همین راستا و با هدف غلبه بر دو مشکل اساسی تالیف شده است: نخست آشنا ساختن خواننده با فرایندها و سازوکارهای نوین در سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی فعال در صحنه حقوق بشر؛ و دوم نشان دادن دقائق و ظرائف لازم به توجه در روندها و سازوکارهای مذکور با هدف ایجاد تحرک بیشتر در حوزه عملکرد سیاست خارجی کشور در موضوع حقوق بشر.