چاپ

 
این‌ حقیقت که از نخستین روز پیروزی انقلاب اسلامی مردم ایران شبانه‌روز توسط رسانه‌های شنیداری و دیداری بین‌المللی، بخصوص غربی مورد تهاجم قرار گرفته‌اند، امری نیست که نیاز به اثبات داشته باشد.با در نظر گرفتن لزوم ایجاد شناختی بهتر از این پدیده، ششمین شماره از مجموعه کتاب‌های جنگ‌ نرم مؤسسه ابرار معاصر تهران، تلاش کرده در سه بخش کلی به بررسی جنبه‌های مختلفی از موضوع جنگ رسانه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران بپردازد. در این راستا، بخش اول به بررسی سلطه رسانه‌ای غرب و بخصوص آمریکا بر فضای رسانه‌ای جهانی و همچنین مفهوم امپریالیسم فرهنگی پرداخته است. در بخش دوم، تحلیل جامعی از کارکرد، اهداف و ساختار شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان به خواننده ارائه می‌شود و در بخش نهایی، پنج رسانه مدل، شامل سایت بی‌بی‌سی فارسی، تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی، سایت رادیو فردا، و ... مورد مطالعه قرار گرفته، یک شناسایی و ارزیابی اجمالی از عملکرد آنان ارائه می‌شود.
کتاب حاضر، دومین کتاب سال حقوق بشر است که به مرور برجسته‌ترین رویدادهای این حوزه در سال 1389 می‌پردازد. در بخش رویدادهای حقوق بشری سازمان ملل متحد، برگزاری شصت‌وپنجمین مجمع عمومی و تصویب ده‌ها قطعنامه از مهم‌ترین تحولات این حوزه به‌شمار می‌روند. در بخش نهادهای مبتنی بر معاهده سازمان ملل متحد نیز این کتاب جلسات دوره‌ای کمیته‌های رفع تبعیض نژادی و ... را به تفصیل مورد بررسی قرار داده است.بخش سوم کتاب حاضر به رویدادها و تحولات نهادهای منطقه‌ای حقوق بشری ازجمله دادگاه اروپایی حقوق بشر، دادگاه بین‌المللی جنایات جنگی در لاهه و دادگاه ویژه سازمان ملل متحد برای کامبوج می‌پردازد و در بخش چهارم نیز مهم‌ترین تحولات حقوق بشری آمریکا،‌ اروپا، سرزمین‌های اشغالی فلسطین و دیگر نقاط جهان مورد بررسی قرار گرفته‌اند. بخش پنجم و پایانی کتاب نیز به رویدادهای مربوط به حوزه حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران اختصاص یافته است.
 
کتاب حاضر با بررسی سازمان تروریستی القاعده از زوایای گوناگون و نقش آن در مناطق مختلف جهان، چهارمین جلد از مجموعه کتاب‌های موضوعی تهیه‌شده توسط مؤسسه تهران است که اختصاص به بررسی موضوعات و مباحث تئوریک امنیت در سطح بین‌المللی و همچنین موضوعات امنیتی مرتبط با کشور جمهوری اسلامی ایران در عرصه مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی دارد. کتاب حاضر در دو بخش کلی تهیه شده است که در هر بخش موضوعی جداگانه ولی مرتبط مدنظر قرار می‌گیرد. بخش نخست زمینه جغرافیایی رشدونمو گروه‌های سلفی در مناطق تحت اداره فدرال (فَتا) پاکستان را مورد بررسی قرار می‌دهد. بخش دوم نیز به‌طور مشخص خاستگاه، سازماندهی و عملکرد سازمان القاعده را مد نظر دارد.