چاپ

چاپ نخست: اردیبهشت ماه ۱۳۸۹

شابک:-

قیمت: ۱۰000 تومان

خرید

 
بولتن جنگ نرم: رویدادها و تحلیل‌ها (۳)
 
نظارت و تدوین:معاونت پژوهشی
انتشارات موسسه ابرار معاصر تهران، بولتن پژوهش و تحقیق
کد بازیابی در کتابخانه دیجیتالی دید: 1F1F963
 
اسفند ۱۳88 و فروردین ۱۳89 از نظر اغتشاش‌های خیابانی آرام‌ترین ماه‌های یک سال اخیر به‌شمار ‌می‌روند. بااین‌حال، برخی تحرکات که عمدتاً مرتبط با چهارشنبه‌سوری، سیزده‌بدر و آماده‌سازی برای مناسبت‌هایی مانند روز کارگر در اردیبهشت ۱۳89 هستند، در این دوره زمانی قابل ذکر و بررسی می‌باشد. براین‌اساس باید گفت بیشترین تمرکز اغتشاشگران در اسفند 1388 بر روی برگزاری مراسم چهارشنبه پایان سال متمرکز شده بود. بررسی محتوای شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌های مختلف نشان می‌دهد هزاران پیام درباره کیفیت و نحوه اقدامات آشوبگرانه در این روز توسط سایت‌های مذکور منتشر شده است. حتی درباره جزئیات و ساعات تجمع‌ها، نوع شعارها و اقدامات و نحوه درگیری با نیروهای انتظامی و محل تجمع‌ها و چگونگی استفاده از مواد محترقه و منفجره نیز تبادل‌نظر شده بود.
● تحولات قرقیزستان در فروردین 1389، باعث ایجاد بحث‌ها و تبادل‌نظرهای بسیاری در فضای سایبر شد. برخی عقیده داشتند باید با الگو گرفتن از روش تظاهرات و شورش برق‌آسا در قرقیزستان، در ایران نیز با تصرف نهادهای حساس مانند صداوسیما، با حکومت مقابله شود.
● شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان مهم‌ترین فناوری‌های سایبر که قدرت شبکه‌سازی و ایجاد ارتباطات موازی و غیرموازی را دارد، به‌عنوان اصلی‌ترین ابزار ازسوی گروه‌های موسوم به جنبش سبز و معترضان، به‌کار گرفته شده است. سایت‌هایی مانند فیس‌بوک، توییتر، بالاترین، یوتیوب، و ابزارهایی مانند باز گوگل، خبرنامه‌های الکترونیک، ایمیل‌های گروهی، مهم‌ترین مصادیق مورد نظر در بستر شبکه‌های اجتماعی در ایران محسوب می‌شود.
● محسن سازگارا که خود را به‌عنوان یکی از رهبران استراتژیست جنبش سبز در خارج از کشور می‌خواند، از ماه‌ها پیش یعنی زمانی که شبکه تلویزیونی صدای آمریکا ارتباط خود را با او به‌طور موقت قطع کرد، هر روز برنامه‌ای ده دقیقه‌ای ضبط و بر روی یوتیوب منتشر می‌کند. این برنامه شامل مهم‌ترین اخبار روز و تحلیل جهت‌دارانه آنها، ارائه رهنمود به مخاطبان و انتشار شایعات و القائات خاص می‌باشد. متن پیاده‌شده این برنامه‌ها نیز هر روز توسط تیمی سایبری به مخاطبانی که مشترک این برنامه‌ها شده‌اند ارسال می‌شود. او در طول دو ماه مورد بررسی، چهار هدف و چهل آکسیون برای پیشبرد برنامه‌های مخالفان دولت ایران طی ماه‌های آینده ارائه کرده است.
● در این ماه کتابی با عنوان ضدتجسس‌های امنیتی (روش‌های ضدجاسوسی و ضدتفتیش در زندگی خصوصی) توسط گروه موسوم به انجمن مبارزان سبز آزادی (ام سا) شاخه ضدتجسس‌های امنیتی (ضد تا) از طریق ایمیل‌های گروهی به انبوهی از کاربران اینترنت ارسال شد.
● یکی از اقدامات مهم اسفند ماه ۱۳88 کشف و انهدام یک شبکه بزرگ اینترنتی بود که به کار تولید و انتشار متون مستهجن در فضای سایبر مشغول بودند. همچنین شبکه دیگری با نام ایران پراکسی، طی این دوره کشف و منهدم شد و سی تن از اعضا ارشد این شبکه دستگیر شدند. تخلیه بانک‌های اطلاعاتی کشور، نفوذ و خرابکاری در سایت‌های اینترنتی ایران، مبارزه با فیلترینگ در داخل کشور، ایجاد امنیت برای کاربران شبکه مجازی علیه جمهوری اسلامی، ایجاد بستر ارتباط امن تلفنی و دیتا برای مصاحبه با رادیو فردا، رادیو زمانه، شبکه تلویزیونی صدای آمریکا (VOA) و سایر رسانه‌های غربی، در زمره مأموریت‌های شبکه ایران پراکسی بود.
● بنیاد تحقیقاتی «وارن‌تست» در آلمان در تاریخ ۲۵ مارس ۲۰۱۰، شبکه‌های اجتماعی در اینترنت را متهم کرد که در حفظ اطلاعات کاربران قابل ‌اعتماد نیستند.
● در فروردین ماه 1389 انتشار گزارشی رسمی ازسوی دولت آمریکا، پرده از اقدامات سایبری این کشور علیه جمهوی اسلامی ایران برداشت. این گزارش سندی قوی در تأیید دخالت‌های آشکار آمریکا در امور داخلی ایران است. رئیس‌جمهور آمریکا در گزارشی خطاب به رؤسای مجلس نمایندگان و سنای آمریکا، اقدامات این دولت درخصوص جنگ نرم آمریکا علیه ایران را تشریح کرد. گزارش دولت آمریکا شامل گسترش پخش اخبار، مقابله با پارازیت‌ ماهواره‌ای، استفاده بیشتر از توییتر و فیس‌بوک، تقویت سازمان‌های غیردولتی و تولید فیلترشکن‌های جدید برای ایرانیان است. در این گزارش تصریح شده است برنامه‌های دولت آمریکا دراین‌خصوص عبارتند از:
الف) شناسایی و سپس بسط یا تولید برنامه‌ها و پلت‌فرم‌های ویژه؛
ب) بسط یا تولید ظرفیت انتقال اطلاعات از طریق ماهواره، رادیو و یا اینترنت.
● وزارت خزانه‌داری آمریکا که مسئول نظارت بر قوانین نرم‌افزاری این کشور است، دوشنبه 17 اسفند ۱۳88 با صدور بیانیه‌ای تحریم‌های اینترنتی آمریکا علیه ایران، کوبا و سودان را لغو کرد. این رخداد ازسوی کارشناسان فناوری اطلاعات و ارتباطات بسیار بااهمیت تلقی شده و می‌توان آن را فاز جدید جنگ سایبری آمریکا علیه ایران ارزیابی کرد.
● بیشترین حجم اخبار و اطلاعات درباره تازه‌ترین فناوری‌های سایبری در دوره زمانی مورد بررسی به موضوع احتمال راه‌اندازی بستر اینترنت ماهواره‌ای توسط آمریکا برای ایران، اختصاص داده شده بود. یک ایرانی به نام رضا ضیا ابراهیمی با انتشار مقاله‌ای در روزنامه گاردین نوشت: اگر غرب به‌راستی می‌خواهد از جنبش سبز پشتیبانی کند، باید اینترنت ماهواره‌ای رایگان را بر این کشور فروببارد.
● در همین دوره اعلام شد یک مؤسسه آمریکایی توزیع فیلترشکن اینترنتی ویژه ایران به‌نام «هیستک» را بین کاربران در این کشور آغاز کرده است.
● نامه‌نگاری میان ایران و اتحادیه بین‌المللی ارتباطات راه دور ITU درباره ارسال پارازیت بر روی شبکه‌های ماهواره‌ای از دیگر رخدادهای این دوره بود.
● سایت جرس با این ادعا که ارتش سایبری ایران وابسته به سپاه پاسداران است ادعا کرد هکرهای چینی ستون فقرات ارتش به‌اصطلاح سایبری ایران را تشکیل می‌دهند.
● درپی انتشار شایعاتی درباره فروش تجهیزات شنود و جاسوسی اینترنتی ازسوی شرکت نوکیا ـ زیمنس به ایران، این شرکت در تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۸۸ اعلام کرد سیستمی را که سال 2008 به ایران فروخته به‌رغم آنچه در مطبوعات مطرح شده، قادر به کنترل اینترنت بر روی دستگاه‌های تلفن همراه نیست.
● یوگنی ماروروف، از دانشگاه جورج تاون و از نویسندگان فصلنامه Foreign Policy نوشت: دیدگاه ما در برابر کاربرد اینترنت در دموکراتیزه کردن کشورهایی چون ایران باید مورد بازنگری قرار گیرد. جنبش سبز در اقیانوس توییت‌های خودش غرق شد و واقعیت این است که گوگل، فیس‌بوک و توییتر اکنون امتداد وزارت خارجه دولت آمریکا هستند.
 
فهرست
 
اغتشاش‌ها ۱۵
شبکه‌های اجتماعی ۲۰
رد پای بیگانگان 35
فناوری‌ها 48
فیلترینگ ۵3
هک و نفوذ 59
پوشش رسانه‌ای ۶0
پی‌نوشت‌ها ۶3