چاپ

این کتاب تلاشی در بازنگری مفهوم قدرت ملی است تا بتوان درباره امکانات و توان‌مندی‌ها ـ در مقایسه با مباحث کنونی موجود در امور بین‌الملل ـ درک گسترده‌تری به دست آورد. هدف این تحقیق تدوین چارچوبی فکری است که بتواند به جامعه اطلاعاتی در ارزیابی و برآورد قدرت ملی کشورهایی کمک کند که در آینده، احتمال تبدیل شدن آنها به رقیبان هم‌تراز با ایالات‌متحده وجود دارد. این چارچوب دیدگاه وسیع‌تری درباره قدرت ملی به دست می‌دهد و کمک می‌کند تا بتوان کشورهای «واقعاً» قدرتمند را از کشورهای «ظاهراً» قدرتمند تمیز داد. هدف دیگر این پژوهش ـ از دید نویسندگان آن ـ کمک به تلاش‌های ارتش و جامعه اطلاعاتی آمریکا در برنامه‌ریزی‌های بلندمدت و پیش‌بینی جهان است. این تلا‌ش‌ها در پی ارزیابی و برآورد دقیق دشمنان احتمالی است تا بتوان در آمریکا تجهیزات نظامی مناسب، ساختارها و توسعه نیروها را انجام داد.
کتاب حاضر به منظور آگاهی از سیر وقایع گذشته در پرونده هسته ای ایران و همچنین نوع نگاهی که کارشناسان کشورهای غربی به فعالیت‌های هسته‌ای ایران دارند، تدوین و گردآوری شده است. این کتاب منبع مناسبی جهت آگاهی از پیشینه تعاملات غرب با مسائل هسته‌ای ایران در سالهای 1382و 1383 و همچنین نگاه‌های حقوقی و سیاسی کارشناسان غربی و ایرانی به این مسئله می‌باشد.
 
در این کتاب تلاش شده است تا ادبیات مناسب و نسبتاً جامعی در خصوص نظریه‌ها، نظام‌ها و الگوهای امنیتی فراهم آورده شود؛ به همین منظور، کتاب در دو بخش و چهارده فصل تنظیم گردیده است. در فصل اول کوشش ‌شده تا ساختار اصلی دکترین امنیت ملی تشریح شود. فصل دوم تا هشتم دربرگیرنده مطالعات امنیتی رهیافت‌ها و مکاتب مختلف است. بخش دوم کتاب، شش فصل را شامل می‌شود. فصل نهم به نظریه مجموعه امنیتی منطقه‌ای که مبدع آن باری بوزان است، می‌پردازد. در فصل دهم، نظریه تهاجم ـ دفاع مطرح شده است. در فصل یازدهم، ایده امنیت مشترک مورد بحث قرار گرفته است. فصل دوازدهم، مربوط به نظام دفاع غیر تهاجمی است. در فصل سیزدهم، نظام امنیت دسته‌جمعی به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین نظام‌های امنیتی مطرح گشته است. فصل چهاردهم به‌عنوان آخرین فصل، به معرفی نظام امنیت تعاونی می‌پردازد.
 
در جهان امروز رویدادهای سیاسی، اجتماعی یا تاریخی از آنچنان اهمیتی برخوردارند که گاهی یک رویداد می‌تواند سرنوشت بسیاری از ملت‌ها را تحت تأثیر خود قرار دهد. بیست رویداد مهم و سرنوشت‌ساز آلمان در حد فاصل سال‌های 1914 تا 1989 میلادی در کتاب «روزهای سرنوشت‌ساز آلمان» مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته‌اند. از جمله نکات مهمی که برای اولین بار در این کتاب مطرح شده، بسیاری ناگفته‌ها و مسائل پشت پرده مربوط به آلمان و سیاست‌های دوگانه متفقین، به‌ویژه آمریکا، پس از جنگ‌های اول و دوم جهانی در بسیاری از جزئیات فرهنگی، نظامی، سیاسی و اجتماعی آلمان به‌ویژه پس از فروپاشی و تجزیه آن و دوران جنگ سرد است.

تجاوز آشکار ارتش عراق به خاک ایران اسلامی در واپسین روز تابستان سال ۱۳۵۹، واقعه‌ای است که تلخی آن هیچ‌گاه از ذهن و خاطره ایرانیان پاک نخواهد شد. کتاب حاضر در دو بخش تلاش می‌نماید تا اندکی از حقایق و ناگفته‌های حمایت بی‌دریغ غرب از صدام حسین را آشکار سازد. در بخش نخست، با روایتی داستان‌گونه و جذاب اما مستدل مواجه می‌شویم که حمایت‌های مالی و تسلیحاتی آمریکاییان، ایتالیایی‌ها و بازرگانان آمریکای لاتین را از صدام به نظاره می‌نشیند. در بخش دوم نیز چهار مقاله به شکلی مبسوط تلاش دارند تا از جنبه‌های توصیفی و حقوقی، حجم و شیوه کمک غرب به صدام حسین را مورد ارزیابی قرار دهند.
تحولات سال‌های اخیر و امنیتی شدن تعاملات جهانی، نیاز به اطلاعات و اطلاعات امنیتی را به‌ یکی از عناصر حیاتی کشورها در عرصه امنیت ملی تبدیل کرده است. در چنین شرایطی است که دولت‌ها به مقوله اطلاعات امنیتی به‌عنوان یک ارزش حیاتی نگاه می‌کنند. تعارض روش‌ها و اقدامات اطلاعاتی با قانون و ارزش‌های دمکراتیک پارادوکسی است که کتاب حاضر قصد پرداختن به آن را دارد. این کتاب با بررسی موضوع مذکور در دمکراسی‌های قدیم، جدید و در حال ظهور، به‌دنبال یافتن پاسخی برای این سؤال است که آیا باید به ارزش‌های دمکراتیک وفادار بود، یا آن‌که حفظ امنیت سیستم سیاسی هر اقدامی را موجه و باارزش می‌کند؟ به‌نظر می‌رسد کتاب حاضر توانسته است با نگاهی دقیق به این مسئله، یکی از بهترین منابع را در ادبیات سیاست، اطلاعات و امنیت فراهم آورد.
این کتاب بیانگر روند برخورد دوگانه ایالات متحده با «حقوق بین‌الملل»، «ساز‌مان‌های بین‌المللی» و «معاهدات امنیتی» است و در نوع خود اثری مستدل و حقوقی می‌باشد. مطالعه این کتاب علاوه بر آنکه دید جامعی نسبت به برخوردهای دوگانه ایالات‌متحده نسبت به روندهای حقوقی ـ بین‌المللی و رژیم‌های امنیتی می‌بخشد، راهکارهای مناسب جهت برخورد با موضوعات مربوط به معاهدات خلع‌سلاح که هم اینک به چالش عمده امنیتی جمهوری اسلامی تبدیل شده را پیش چشم دست‌اندرکاران قرار می‌دهد و به هر نحو لزوم توجه بیش از پیش کارشناسان موضوعات مربوط به معاهدات خلع‌سلاح را عیان می‌سازد.
کتاب «مناقشه قره‌باغ؛ آرمان‌ها و واقعیت‌ها» یکی از جدیدترین کتب منتشره در خصوص اختلافات میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی می‌باشد که به همراه ویژگی خاص خود ـ نگارش مشترک کتاب به‌وسیله دو نویسنده آذری و ارمنی ـ منبع مطالعاتی مناسبی برای بررسی مناقشه مذکور و همچنین نقش بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای و دیدگاه‌های هر یک از دو طرف درگیری نسبت به موضوع مورد بحث به حساب می‌آید.
 
یکی از مهم‌ترین مباحثی که پس از واقعه ۱۱ سپتامبر، سیاستمداران و قانونگذاران ایالات‌متحده را به خود مشغول ساخت، ایجاد یک رکن نظارتی و گردآورنده اطلاعات بود که خارج از ساختار دفتر تحقیقات فدرال (FBI) عمل کند. به همین دلیل، تلاش برای ایجاد سازمانی با وظیفه جمع‌آوری، تحلیل، برآورد و انتشار اطلاعات آغاز گشت. پژوهش حاضر در راستای فعالیت‌های متعدد و گسترده تحقیقی قرار دارد که به جهت آماده‌سازی زیربنای مطالعاتی برای تشکیل چنین نهادی؛ از سوی مراکز و مؤسسات پژوهشی آمریکایی به انجام رسید. در این خصوص، مؤسسه مطالعاتی رند؛ با بررسی ریشه، شکل‌گیری و کارکردهای سازمان‌های اطلاعاتی در ۴ کشور مختلف، به ارزیابی نقش آنان در شکل‌گیری تهدید تروریستی و رابطه آنها با سازمان‌های قانونگذار و ابزار و وسایلی که برای کنترل و نظارت بر آنها وجود دارد؛ پرداخته است.
 
«طرح خاورمیانه بزرگ‌تر» که از سوی نومحافظه‌کاران دولت جورج بوش ارائه و دنبال گردید از جمله برنامه‌هایی است که می‌توان آن را در قالب یک استراتژی کلان و مدون برای سلطه همه‌جانبه ایالات متحده بر منطقه خاورمیانه ارزیابی کرد. پژوهش حاضر تلاش دارد تا با تبیین و تحلیل این طرح، در حد امکان اهداف و نیات واقعی طراحان آن را نمایان سازد. به همین خاطر ۵ مقاله درج شده در این مجموعه، به‌شکلی مجزا اما به‌گونه‌ای مرتبط به بحث؛ موضوع سیاستگذاری کلان راهبردی نومحافظه‌کاران در خاورمیانه ـ به‌طور خاص ـ و جهان اسلام ـ به‌طور عام ـ را مورد ارزیابی قرار می‌دهند.