چاپ

 

ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه کشوری اوراسیایی است با وسعتی معادل 783562 کیلومتر مربع که بخش بزرگ آن یعنی شبه‌جزیره آناتولی (97 درصد خاک ترکیه و بخش آسیایی) در جنوب غرب آسیا و بخش کوچک آن یا تراس شرقی (3 درصد خاک ترکیه معادل 23720 کیلومتر مربع) که تراکیه نیز نامیده می‌شود در جنوب شرق اروپا قرار دارد. این کشور به‌واسطه احاطه شدن از سه طرف توسط دریا (دریای سیاه در شمال، مرمره و اژه در شمال غرب و غرب و دریای مدیترانه در جنوب) و همسایگی با دو کشور اروپایی (یونان و بلغارستان) و شش کشور آسیایی (ایران، عراق، سوریه، ارمنستان، گرجستان و جمهوری آذربایجان (نخجوان)) از لحاظ جغرافیایی در موقعیت مناسبی قرار دارد و این موقعیت خاص جغرافیایی، ژئوپلیتیک استراتژیکی را برای آن فراهم آورده است.
 
کتاب حاضر تدوینی است حرفه‌ای از راه‌کارهای مدیریتی، الزامات ضروری برای رهبری؛ جملات الهام‌بخش و مؤثر؛ نقد رهبران و رؤسای جمهور کشورها خصوصاً ایالات‌ متحده و درنهایت تلاش برای بیرون آوردن این نظریه که «ترکیب متناسب ویژگی‌های قدرت نرم و سخت در یک رهبر، می‌تواند از او فردی با توانمندی استثنایی اقتدار هوشمند بسازد». بنابراین از این کتاب نمی‌بایست انتظار «مطالب جلد دوم کتاب قدرت نرم جوزف نای» را داشت. نویسنده تلاش نموده بحثی میان‌رشته‌ای را از لابه‌لای مباحث بین‌المللی، سیاسی، تجاری، اجتماعی، فرهنگی و علمی به‌وجود آورده و اهمیت وجود برخی خصایص محوری در ویژگی‌های یک رهبر موفق را به خواننده باز شناساند.
 
نقش اطلاعات در حکومتداری، مسئله‌ای است که در صحت آن، تردیدی وجود ندارد. تبلور رابطه سیاست و اطلاعات به‌ویژه در سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی مشاهده می‌شود و این سازمان‌ها به‌عنوان نهادهایی با کارکردهای خاص، همواره مورد توجه محققان، سیاستمداران و جامعه مدنی قرار دارند. پژوهش حاضر ضمن آنکه به‌دنبال ارائه شناختی کوتاه از مفهوم اطلاعات و رابطه آن با سیاست و کارکردهای این ابزار در نظام‌های سیاسی است، درصدد است تا رابطه میان دو متغیر سیاست و اطلاعات را ازطریق مطالعه موردی وضعیت جامعه اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا تبیین کند. دراین‌‌زمینه پژوهشگران کوشیده‌اند با شناسایی دلایل دگرگونی در ساختار جامعه اطلاعاتی ایالات متحده پس از حادثه 11 سپتامبر 2001، چگونگی ارتباط میان سیاست و اطلاعات را نمایان کنند.
 
نویسندگی هنری ظریف و کاری مشکل است؛ اما نوشتن از مشکلات یک زندانی، آن‌هم از زندان گوانتانامو که نامش لرزه بر اندام می‌اندازد، کاری است مشکل‌تر. نویسنده در طول حدود چهل ماه زندان شاهد خودسـری و بلندپروازی‌های بیگانگانی بوده‌ که به هیچ‌کس پاسخـگو نیستند و هر تهمتِ دروغ را به هرکس که خودشان لازم بدانند، وارد می‌کنند و او را به هرمدت که بخواهند و ضرورت داشته باشد نگهداشته، زندانی می‌کنند و در هر مکان و جایی که بخواهند می‌برند و هرحکمی‌ را که خودشان صادر کنند، قانون دانسته، به آن عمل می‌کنند و به همه جهانیان به تمسخر جواب می‌دهند. نویسنده گوشه‌ای از این مظلومیت‌ها را شاهد بوده‌ و تا جایی که حافظه‌اش و شرایط سیاسی و اجتماعی اجازه داده تلاش کرده تا به این موضوع بپردازد.
 
سال ۱۳۸۶ را می‌توان به نوعی، سالی شاخص در مسئله هسته‌ای ایران نامید. آنچه کتاب حاضر تلاش دارد بدان دست یابد، ارائه تصویری تا حد امکان جامع از سیر تحولات هسته‌ای سال ۱۳۸۶، بررسی دیدگاه‌های مطرح در محافل رسمی و مطالعاتی غرب، میزان و گستره تحولات اتمی در سایر نقاط جهان، ارائه شمایی کلی از تلاش ایران برای کسب فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای در طی پنج دهه، یک نگرش کوتاه به بحث فنی فراوری و غنی‌سازی و در نهایت ارائه مجموعه‌ای از برخی اسناد کاربردی در این زمینه است.
 
در معنای سیاسی شاید نتوان در هیچ کشوری به اندازه ایالات متحده آمریکا، ارزش و جایگاه لابی را به خوبی درک کرد و فرایند لابی و نحوه فعالیت لابی‌گران را به خوبی شناخت. بدون شک درک ساختار سیاسی و نحوه فعالیت حکومت در آمریکا بدون درک و شناخت لابی و لابی‌گر غیرممکن بوده و تا حد زیادی ناقص خواهد بود چراکه لابی و لابی‌گر در طول حیات سیاسی این کشور به جزئی از فرهنگ لغات سیاست آن و بخش مهمی از روند قانونگذاری یا اجرای قانون تبدیل شده است. کتاب حاضر از این منظر به بررسی و معرفی لابی و لابی‌گر در آمریکا پرداخته و با وارد شدن به نمونه‌های معروف و متعدد آن در عرصه‌های سیاسی، صنعتی، فرهنگی و اجتماعی تلاش کرده تا تصویر روشنی از آنها ارائه دهد. در این چارچوب نخست به مکانیسم لابی در آمریکا پرداخته شده و در فصول بعدی به ترتیب لابی‌های قومی ـ مذهبی، لابی‌های صنایع و لابی‌های سیاسی و فرهنگی تحلیل و بررسی شده‌اند.