ظهور اتحادیه اروپایی به‌عنوان یک بازیگر جدید در عرصه نظام بین‌الملل از یک سو و تحولات اقتصادی، سیاسی و امنیتی این قاره از  سوی دیگر، موجب شده است تا مسائل مربوط به این قاره در صدر اخبار رسانه‌های جهان و در کانون مطالعات بین‌المللی جای گیرد. در این مجموعه تلاش شده تا با نگرشی تاریخی، به معرفی این بازیگر نوظهور و چند لایه، که بعضاً از آن به‌عنوان یک هویت بین‌المللی یاد می‌شود، پرداخته شود. دراین نوشتار، تلاش شده است تا ضمن معرفی ساختار و ارکان اتحادیه اروپایی به جنبه‌های سیاسی، اقتصادی، امنیتی و حقوقی آن از منظری تاریخی ـ تحلیلی پرداخته شود. هم‌چنین از آنجا که سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا قدرت‌های اصلی و به‌عبارتی موتور محرکه اتحادیه محسوب می‌گردند، تلاش شده است تا، نقش و جایگاه این کشورها در معادلات قدرت در اروپا مورد بررسی قرار گیرد.
 
روابط ایران ـ اروپا به‌ویژه با پیروزی انقلاب اسلامی بدین‌سو همواره از فراز و نشیب زیادی برخوردار بوده است که عمدتاً از تحولات درونی و ساختار داخلی کشور ریشه‌ می‌گیرد. جمهوری اسلامی ایران، علی‌رغم منافع اختلاف‌زایی که با اتحادیه اروپا بر سر صلح خاورمیانه، حقوق بشر، سلاح‌های کشتار جمعی و تروریسم دارد، منافع مشترکی نیز در قالب انرژی، سرمایه‌گذاری، مسئله مهاجران/ پناهندگان و مواد مخدر تعریف نموده است. این کتاب تلاش دارد تا حتی‌الامکان، دغدغه‌ها و حیطه‌های متفاوتی در ابعاد امنیتی، بازرگانی و حقوق بشر ترسیم نماید. کتاب حاضر دربرگیرنده 8 مقاله پژوهشی می‌باشد.
 
سومین مجلد از کتاب‌های منطقه‌ای اروپا، به مسئله «روابط ایران و اتحادیه اروپایی» پرداخته است. این کتاب شامل 10 مقاله شده و در آن به موضوعاتی چون تحولات روابط اتحادیه اروپایی، بحث گسترش ناتو به شرق، عوامل مؤثر بر تحول روابط ترکیه و اتحادیه اروپا، فضای امنیتی پیرامون کشورهای اروپایی، سیاست‌های اتحادیه اروپایی در قبال پدیده مهاجرت، مفهوم هویت در روابط میان ایران و اتحادیه اروپا،تغییر در روابط بین‌الملل از یک دهه قبل از حوادث ۱۱ سپتامبر، مواضع و عملکرد اتحادیه اروپا در برابر برنامه‌های هسته‌ای ایران، تاریخچه روابط ایران و فرانسه در دوران معاصر، جایگاه اقتصادی اتحادیه اروپا و منافع حاصل از تداوم و گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری میان ایران و اروپا پرداخته می شود.
اتخاذ یک سیاست دفاعی ـ امنیتی مشترک از سوی اروپا با هدف به ‌دوش کشیدن مسئولیت امنیت اروپا به‌ویژه پس از بحران‌های بالکان، حکایت از تنش یا روند واگرایی در حیطه قدرت سخت‌افزاری بود. اما این روند واگرایی تنها به بعد دفاعی ـ امنیتی محدود نگردید، بلکه در دوران بوش دوم و اتخاذ روند یک‌جانبه‌گرایی از سوی وی، اختلافاتی نیز در شیوه و تاکتیک جهت رسیدن به نتیجه مطلوب پدیدار شد.این کتاب تلاش دارد تا در حد توان و بضاعت علمی به نقاط اشتراک و افتراق آمریکا ـ اتحادیه اروپا یا به تعبیر بهتر میزان روند همگرایی یا واگرایی موجود در مناسبات فراآتلانتیکی آمریکا ـ اروپا بپردازد. کتاب حاضر دربرگیرندة ۸ مقاله پژوهشی می‌باشد.
پنجمین شماره کتاب اروپا ویژه بررسی روابط سیاسی آمریکا و انگلیس از جنبه‌های گوناگون در حدفاصل زمانی ۵۰ سال گذشته تاکنون است. در این راستا به موضوعاتی چون روابط سیاسی ایالات متحده و انگلستان در دوران پس از جنگ جهانی دوم ، رهیافت راه سوم و بلریسم در عرصه سیاست خارجی انگلیس و تعامل آن با دیدگاه‌های نومحافظه‌کاران آمریکایی، نقش افکار عمومی در شکل‌دهی سیاست خارجی دولت ایالات متحده و بریتانیا، مقایسه تطبیقی سیاست خارجی آمریکا و بریتانیا براساس دیدگاه حداقل‌گرا، مواضع ایالات متحده و انگلستان در قبال ایران و نقش آمریکا و انگلیس را در تحولات پس از دوران جنگ سرد در خاورمیانه در قالب 7 مقاله پرداخته می شود.
رویداد ۱۱ سپتامبر، نقطه عطفی بر رویکرد جدید امنیتی و دفاعی ناتو بود تا بدین‌وسیله بتواند برای نخستین بار و در تباین با اهداف و نام این سازمان که صرفاً در محدوده غرب اروپا تعریف می‌شد، اقدام به گسیل نخستین مأموریت صلح‌بانی فراسرزمینی در افغانستان نماید. حقیقتاً تروریسم بین‌المللی موجب شد تا روح تازه‌ای در کالبد نیمه‌جان و بی‌رمق ناتو دمیده شود، چراکه ناتو به رهبری آمریکا می‌توانست هر دشمن یاغی به‌زعم خود را در قالب تروریسم یا حامی تروریسم جای دهد و با هدف ایجاد صلح و ثبات و امنیت بین‌المللی، دکترین نظم نوین جهانی را پی‌ریزی نماید.کتاب حاضر مشتمل بر هفت مقاله، تدوین گردید تا با ترسیمی از ابعاد مختلف و کارکردهای نوین ناتو، دریچة تازه‌ای را بر دیده خوانندگان بگشاید. این کتاب شامل 9 مقاله می شود.
به‌دنبال فروریختن پرده آهنین. رویکرد امنیت بین‌المللی اتحادیه اروپا با انعقاد پیمان ماستریخت متحول گردید و بر این اساس، رکنی تحت عنوان «سیاست خارجی و امنیت مشترک اروپا» شکل گرفت که خود پایه‌گذار سیاست‌ها و نهادهای امنیتی مستقل اروپایی همچون «سیاست دفاعی و امنیتی اروپا»، «ایجاد سپاه مشترک اروپایی» و یا فعال نمودن نقش اتحادیه اروپای غربی به موازات ناتو، به‌طور بالقوه و بالفعل شد. در هر حال، با وجود رویکرد مشترک امنیتی، اتحادیه اروپا عملاً در صحنه بازیگری منطقه‌ای (بالکان) و بین‌المللی (عراق) فاقد اراده سیاسی منسجم بوده است. کتاب حاضر درصدد است تا با ارائه مقالاتی چند، نگرش و سیاست‌های امنیتی اروپایی را در حوزه‌های مختلف به خوانندگان منعکس نماید.
 
از آنجایی‌که انگلستان یکی از قدرت‌های مهم تأثیرگذار در مسائل داخلی و نیز روابط خارجی کشورهای منطقه بوده است، ضروری جلوه می‌کند که در ابعاد مختلف به بررسی این کشور و نقش جایگاه آن در تحولات مختلف پرداخته شود. این کتاب در 7 فصل موضوعاتی چون برآورد سرزمینی، برآورد سیاسی- امنیتی، احزاب عمده و مؤثر در انگلستان، رابطه انگلستان و اتحادیه اروپا، نفوذ صهیونیسم در انگلیس، حضور نومحافظه‌کاران در بریتانیا و وضعیت مسلمانان در انگلیس را پوشش داده و آنها را بحث و بررسی می کند.
اروپا در نیم قرن اخیر همواره تلاش کرده تا به‌عنوان یک بازیگر برتر در عرصة جهانی حضور یابد و نقشی تأثیرگذار ایفا کند. با امضای معاهده ماستریخت در سال 1992 همکاری‌های جدیدی بین دولت‌های اروپایی در زمینه‌های مختلف به‌وجود آمد. از آن زمان تاکنون این اتحادیه پستی و بلندی‌های زیادی را در راه همگرایی پشت سر گذارده است.مجموعه مطالب مطرح‌شده در این کتاب طیف گسترده‌ای از مسائل مهم و کلیدی برای اتحادیه اروپا از سیاست خارجی، امنیتی و دفاعی گرفته تا سیاست انرژی را مورد بررسی قرار می‌دهد و نگاهی کاملاً اروپایی از تحولات در عرصه‌های فوق ارائه می‌نماید. 
 
از سال ۲۰۰۶ تا به امروز عملاً روابط ایران با اتحادیة اروپا وارد مرحلة جدیدی شده و سرد و سنگین گشته است. به‌واسطة اهمیت این موضوع و داشتن ارزیابی‌ای جامع و در عین ‌حال دقیق از وضعیت روابط ایران و اتحادیة اروپا، این شماره از کتاب اروپا به روابط مذکور اختصاص یافته و در قالب آن تلاش شده به مهم‌ترین مسائل مطرح میان دو طرف، نخست در سطح اتحادیه و سپس در سطح سه بازیگر برتر آن یعنی آلمان، فرانسه و انگلستان پرداخته شود.

کتاب اروپا (11) (ویژه مسائل استراتژیک اتحادیه اروپا)

نظر به اهمیت این دوره از حیات اتحادیه اروپا و پرسش‌های جدی‌ای که در ارتباط با آینده آن مطرح است، کتاب حاضر به مسائل و چالش‌های اتحادیه اختصاص یافته و در قالب یک مقدمه و چهارده مقاله به این مسائل و چالش‌ها پرداخته است. مقالات به گونه‌ای نوشته و تنظیم شده‌اند که حوزه‌های مختلف را در بر می‌گیرند و نگاهی دقیق و کارشناسانه از مسائل و چالش‌های مطرح در هر یک از حوزه‌های مذکور به دست می‌دهند. 


به لحاظ ساختاری کتاب شامل چهارده مقاله است و در چهارچوب آنها بعد از مقاله اول که به سیاست اروپایی در شرایط فعلی و جایگاه احزاب در آن می‌پردازد و به نوعی مقدمه کتاب به حساب می‌آید، نخست به احزاب و جریان‌های راست مشتمل بر راست افراطی، جریان ملی‌گرایی و جریان محافظه‌کاری، در ادامه به احزاب و جریان‌های چپ مشتمل بر سبزها، سوسیال دموکراسی و خود چپ و در نهایت به لیبرالیسم در اروپا پرداخته می‌شود. احزاب و جریان‌های نوظهور و پارلمان اروپا و احزاب مؤثر در آن تکمیل‌کننده مباحث فراملی است و بعد از آن احزاب و جریان‌ها در چهار کشور مهم اروپایی بحث و بررسی می‌شود.