درگیری‌های اخیر غزه و مانور قدرت مقاومت

رامین ندیمی
1 آذر 97


آخرین دور درگیری‌های غزه میان حماس و دیگر گروه‌های مقاومت فلسطینی و ارتش رژیم صهیونیستی که با رخنه کماندویی این رژیم در یازدهم نوامبر به منطقه «خزائه» در جنوب نوار غزه آغاز شد، علی‌رغم زمان کوتاه آن، ویژگی‌ها و خصیصه‌هایی داشت که می‌توان از‌ آن به عنوان یک «نقطه عطف» در نبرد میان مقاومت فلسطینی و اشغالگران صهیونیست یاد کرد. در این درگیری نظامی، گروه‌های فلسطینی توانستند ظرف دو روز در حدود 460 فروند راکت به شهرها و شهرک‌ها و مناطق دور و نزدیک صهیونیست‌نشین شلیک کنند، و علاوه‌بر وارد آوردن تلفات و خسارات، وحشت زیادی را در میان ساکنین این نواحی پدید آوردند. بنابه اذعان منابع دفاعی صهیونیستی، سامانه ضدموشکی «گنبد آهنی» نیز نتوانست بیش از یکصد فروند از این راکت‌ها را رهگیری کند. این امر نشان‌دهنده قدرت آتش و قابلیت انجام حملات راکتی پرحجم از سوی مقاومت به‌طوری است که زندگی روزمره در جنوب سرزمین‌های اشغالی را فلج نماید. علاوه‌براین، مقاومت تهدید کرد که این توانایی‌ را دارد تا درصورت تداوم درگیری، مناطق دورتری مانند تل‌آویو را نیز هدف موشک‌های خود قرار دهد. در همین حال، مبارزان فلسطینی نشان دادند که قادرند با استفاده از موشک‌های ضدزره هدایت شونده، از مواضع خود در داخل باریکه غزه تحرکات نظامی و نیز واحدهای موضع گرفته اسرائیلی در آن سوی حصار مرزی را به دقت هدف گرفته و آزادی عمل آنها را مختل کنند. این قابلیت رزمندگان فلسطینی در مورد اصابت قرار گرفتن یک اتوبوس حامل نظامیان صهیونیست به خوبی به اثبات رسید.
با این وجود، و علی‌رغم حملات سنگین هوایی رژیم صهیونیستی به بیش از 150 هدف از جمله ساختمان شبکه تلویزیونی «الاقصی» در غزه، تجاوز صهیونیست‌ها واکنش‌ها و اظهارنظرهای رسمی اشاره مستقیم را از سوی مقامات عربستان سعودی و امارات متحده عربی به همراه نداشت. سبب این نوع انفعال از سوی ریاض و ابوظبی هنگامی روشن‌تر می‌شود که روند رو به رشد تماس‌ها میان مقامات سعودی و اماراتی با دولت رژیم صهیونیستی و اتحاد از پرده بیرون افتاده این کشورهای عربی با تل‌آویو و واشینگتن برضد جمهوری اسلامی ایران و دیگر اعضای محور مقاومت را مورد توجه قرار دهیم.
واکنش دولت‌های عربی (عربستان سعودی، امارات متحده عربی) به درگیری نظامی میان رژیم اشغالگر قدس و حماس، و بمباران غزه و حملات موشکی به شهرها و شهرک‌های جنوبی سرزمین‌های اشغالی، به‌صورتی کلی در قالب بیانیه اتحادیه عرب منتشر شد. احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب ضمن محکوم کردن حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه، خواستار تحرکات فوری جامعه جهانی برای توقف این حملات شده بود. ابوالغیط در بیانیه خود در جامعه جهانی خواست تا برای توقف حملات ارتش این رژیم برضد نوار غزه دست به اقدام فوری بزند. وی در این بیانیه تأکید کرده که عملیات تل‌آویو برضد باریکه غزه نقض صریح قانون بین‌المللی و تجاوز به حقوق اولیه غیرنظامیان است. دبیرکل کل اتحادیه عرب همچنین بر ضرورت پایبندی «اسرائیل» به تمامی مسئولیت خود به‌عنوان یک رژیم اشغالگر مطابق با توافقنامه چهارم کنوانسیون ژنو و قوانین حقوق بشری تأکید کرد.
پس از این نیز خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس) در تاریخ چهارم نوامبر برابر با 23 آبان، (سه روز پس از شروع آخرین دور درگیری‌های میان رژیم صهیونیستی و حماس که از یازدهم نوامبر‌ آغاز شد) بیانیه‌ای را از سوی دولت سعودی منتشر کرد. در این بیانیه بدون اشاره مستقیم به درگیری‌های اخیر و آغاز آن به سبب اجرای یک عملیات ویژه ازسوی نیروهای اسرائیلی در جنوب نوار غزه که به شهادت هشت فلسطینی و کشته شدن یک نظامی مهاجم منجر شد، بر نیاز به تصمیم‌گیری تعیین‌کننده و فوری به منظور متعهد کردن رژیم صهیونیستی به قبول روند صلح، توقف احداث شهرک‌های یهودی‌نشین، لغو محاصره ناعادلانه غزه، توقف نقض خشونت‌آمیز حقوق فلسطینی‌ها و پایان اشغال سرزمین‌های فلسطینی و دیگر سرزمین‌های عربی تأکید شده بود.
در همین حال، حزب‌الله لبنان نیز پس از توافق آتش‌بس میان رژیم صهیونیستی و گروه‌های مبارز فلسطینی (حماس و جهاد اسلامی برای آزادی فلسطین) برای توقف آخرین دور درگیری‌های غزه، با صدور بیانیه‌ای تأکید کرد که پیروزی در غزه این پیام قاطع و محکم را با خود داشت که مقاومت قادر به شکست دادن هرگونه تجاوز رژیم صهیونیستی است. این بیانیه که عصر روز چهارشنبه 14 نوامبر (23 آبان) منتشر شد، با تبریک پیروزی غزه به ملت فلسطین و گروه‌های مقاومت، تصریح کرد که این پیروزی ثمره ایستادگی و صبر و وحدت گروه‌های مقاومت بود که نبرد را با دقت بالا اداره کردند. حزب‌الله لبنان تأکید کرد که نبرد اخیر غزه اثبات‌کننده قدرت مقاومت فلسطین در بکارگیری ماهرانه از امکانات نظامی موجود بود. در بخش دیگری از این اطلاعیه ذکر شده است: «ملت فلسطین بزرگ‌تر از همه توطئه‌هایی است که علیه آن طراحی می‌شود و آنچه از آن به‌عنوان «معامله قرن» یاد می‌شود، تنها ادعایی دروغین و یک سراب است. حزب‌الله همچنین تأکید کرد که شجاعت ملت فلسطین همه اقدامات به هدف عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی و خیانت برخی رهبران عرب را مفتضح کرد.