اولین نشست کرسی آسیای میانه و قفقاز بررسی تحولات کشور ارمنستان با تأکید بر آخرین تحولات در آوریل و مه 2018 و روی‌کار آمدن نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر این کشور
مؤسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران در یکشنبه 8 مهر 1397، نشستی را با عنوان «بررسی تحولات کشور ارمنستان با تأکید بر آخرین تحولات در آوریل و مه 2018 و روی‌کار آمدن نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر این کشور» با حضور کارشناسان و پژوهشگران این حوزه برگزار کرد.
در این نشست، با اشاره به سابقه اعتراضات در این کشور در سال‌های 2008 تا 2015، تحولات اخیر آن نیز بررسی و به این مسئله اذعان شد که مسائل و مشکلات امروزین این کشور همچون فقر، بیکاری و مطالبات نسل جوان، و مهاجرت گسترده زمینه‌ساز بروز اعتراضات جدید در آوریل 2018 گردید و ما شاهد استعفای سرژ سرکیسیان از سمت نخست‌وزیری و روی‌کار آمدن نیکول پاشینیان بودیم.
در ادامه، ضمن اشاره به روابط تاریخی، دائمی و پیوسته میان ایران و ارمنستان و گرم بودن روابط میان دو کشور در حوزه‌های سیاسی، به کمرنگ بودن روابط میان دو کشور در حوزه‌های اقتصادی و تجاری نیز تأکید شد. بااین‌حال، اکنون به‌نظر نمی‌رسد روابط میان دو کشور با روی‌کار آمدن پاشینیان و تا زمان تثبیت جایگاه کنونی وی دچار تحول بزرگی شود؛ زیرا وی اکنون به توسعه روابط با تهران علاقه‌مند است.
در پایان، با اشاره به نیاز‌های اقتصادی ارمنستان و تلاش‌ این کشور برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی، به حضور و نفوذ برخی بازیگران خارجی تأکید شد؛ ازجمله: آمریکا که عمده فعالیت‌هایش در حوزه‌ فرهنگی است و چین که در زمینه تجاری و اقتصادی فعال است. این مسئله نیز پیشنهاد شد که جمهوری اسلامی ایران نیز فارغ از اینکه چه کسی و چه جریانی در این کشور بر سر کار آید، روابط خود را در قالب سازمان‌های مردم‌نهاد و انجمن‌های غیردولتی برای توسعه روابط فرهنگی و البته تجاری و اقتصادی با ایروان توسعه دهد.