چاپ
مراسم رونمایی از محصولات جدید مؤسسه مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران
 
 
 
آیین رونمایی از محصولات جدید مؤسسه ابرار معاصر تهران، روز یکشنبه 17 اردیبهشت 1396 در سالن کتاب‌نمای کمیته علمی و فرهنگی شهرآفتاب (محل برگزاری سی‎امین نمایشگاه بین‎المللی کتاب تهران) برگزار گردید.

دکتر فیروزآبادی مدیر عامل مؤسسه ابرار معاصر تهران در مراسم معرفی هشت عنوان جدید این مؤسسه در نمایشگاه کتاب گفت: این مؤسسه از سال 1380 با رویکردی کاربردی، علمی  و راهبردی فعالیت‌هایش را آغاز کرده است. بخشی از انتشارات این مؤسسه مربوط به مطالعات منطقه‌ای و بین‌المللی و بخشی از کتاب‌های این مؤسسه منبع دانشگاهی است.


دکتر سیدکمال خرازی‏، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی، با حضور در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و با شرکت در مراسم رونمایی از جدیدترین آثار منتشرشده مؤسسه ابرار معاصر‏، برای نخستین‌بار پس از برگزاری کنفرانس امنیتی تهران در سال 1395 (2016)، به بیان عنوان و محورهای دومین کنفرانس امنیتی تهران که در آذر ماه 1396 برگزار خواهد شد‏، پرداختند. در این مراسم که با حضور آقای دکتر جمال شفیعی، رئیس کنفرانس امنیتی تهران؛ آقای دکتر سیدجلال دهقانی فیروزآبادی، رئیس دبیرخانه دائمی کنفرانس؛ آقای دکتر محمدباقر خرمشاد، دبیر راهبردی روابط شورای خارجی، و جمعی از اساتید دانشگاهی و پژوهشگران برگزار شد، از 15 اثر تازه منتشر شده مؤسسه ابرار، ازجمله دو کتاب مشترک بین این مؤسسه و شورای راهبردی روابط خارجی با عنوان قدرت‌های بزرگ و ژئوپلیتیک، و تمدن‌ها و نظم جهانی نیز رونمایی شد.


پیش از سخنرانی دکتر سید کمال خرازی، دکتر سید جلال دهقانی فیروزآبادی با اشاره به انتشار چهار جلد از مقالات اولین کنفرانس در سال 1395 به تشریح دستاوردهای این کنفرانس و برنامه‌های تدارک دیده‌ برای دومین کنفرانس پرداختند.
ایشان ضمن قدردانی از برگزاری نخستین دور کنفرانس امنیتی تهران توسط مؤسسه ابرار معاصر تهران و دیگر مؤسسات همکار، برگزاری کنفرانس امنیتی تهران را حاکی از ابتکار ایران برای درک مسائل منطقه دانستند و با استناد به سخنان دکتر دهقانی، افزایش هم‌افزایی را از ملزومات برگزاری این کنفرانس بیان کردند.

پس از قرائت محورهای دومین کنفرانس امنیتی تهران، با حضور همه میهمانان، ازجمله کارشناسان مؤسسه ابرار و دانشجویان و سایر میهمانان، از جدیدترین آثار منتشر شده توسط این مؤسسه رونمایی و پرده‌برداری شد. عنوان جدیدترین محصولات مؤسسه ابرار معاصر تهران به شرح ذیل است:


1. قدرت‌های بزرگ و ژئوپلیتیک؛


2. محور چین ـ پاکستان؛ ژئوپلیتیک نوین آسیا؛


3. جامعه، سیاست و اقتصاد در چین امروز؛


4. فرصت‌ها و چالش‌های پسابرجام؛


5. بحران سوریه و بازیگران منطقه‌ای؛


6.  تحلیل گفتمانی اسلام‌های سیاسی در افغانستان؛


7. دیپلماسی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران؛


8. بالکان غربی یا یوگسلاوی سابق؛ از گذشته‌ای تلخ تا آینده‌ای روشن؛


9. راه ابریشم جدید؛ یک کمربند، یک جاده؛ نظریه چینی برای رهایی از محدودیت‌های استراتژیکی؛


10. کتاب چکیده مقالات نخستین کنفرانس امنیتی تهرانمقالات نخستین کنفرانس امنیتی تهران؛


11. جلد نخست مجموعه مقالات کنفرانس امنیتی تهران؛


12. جلد دوم مجموعه مقالات کنفرانس امنیتی تهران؛


13. جلد سوم مجموعه مقالات کنفرانس امنیتی تهران؛


14. جلد چهارم مجموعه مقالات کنفرانس امنیتی تهران.


پس از رونمایی از کتاب‌های جدید، نویسندگان به معرفی، بیان ضرورت نگارش و تبیین ابعاد و ویژگی‌های متمایزکننده آثار خود پرداختند.


در ابتدای این بخش آقای دکتر ابوالفضل علمایی‌فر‏، درباره کتاب «جامعه، سیاست، اقتصاد در چین امروز» گفت:‌ یکی از مشخصه‌های چین امروز سرعت در تحول است. آنچه اروپا در 350 سال گذشته تجربه کرد، چین در سی سال تجربه کرد. من مدت زیادی در چین بودم و وقتی به ایران بازگشتم متوجه تفاوت معنادار میان چین واقعی و تصور ایرانیان نسبت به این کشور شدم.


این کتاب تلاش نویسندگانی است که در چین زندگی کرده و از نزدیک با این کشور آشنایی دارند. با کمک مؤسسه ابرار این امکان پیش آمده تا کتاب‌های تحلیلی بیشتری درباره کشوری که شریک تجاری اول بیش از 120 کشور ازجمله ایران است چاپ شود.


دومین عنوانی که با محوریت چین در این مراسم معرفی شد، کتاب «محور چین ـ پاکستان ژئوپلیتیک نوین آسیا» بود. این کتاب ترجمه‌ای است از آقای محمدحسین دهقانیان که به گفتۀ وی با انجام تحقیق و مطالعات میدانی و پژوهشی نگاشته شده. نویسنده در خلال کتاب تلاش کرده تحلیلی تاریخی ارائه دهد. در این کتاب تأکید شده است برخلاف آنچه عموم تصور می‌کنند، علاوه‌بر منافع اقتصادی مسائل ژئوپلیتیک هم برای چین بسیار اهمیت دارد و رابطه‌ این کشور با پاکستان کاملاً براساس استراتژی و ژئوپلیتیک تنظیم شده‌ است».


همچنین کتاب «راه ابریشم جدید»، نوشته عباس ملکی و مجید رئوفی، آخرین عنوان از مجموعه کتاب‌ها با محوریت چین بود که در این نشست معرفی شد. این کتاب به نظریه چین درباره جاده ابریشم می‌پردازد و در آن تصریح می‌شود، چین به جاده ابریشم، به چشم رهایی از محدودیت‌های استراتژیک و راه‌یابی آسان‌تر به مناطق مختلف جهان نگاه می‌کند. این نظریه چینی با نام «یک کمربند ـ یک جاده» شناخته می‌شود.
 
امان‌الله شفایی نویسنده افغان و دانشجو مقطع دکترا در ایران، نویسنده کتاب «تحلیل گفتمانی اسلام‌های سیاسی» نیز در معرفی کتابش توضیح داد: در رابطه با اسلام‌های سیاسی در افغانستان چند کتاب نوشته شده؛ اما تفاوت این کتاب با دیگر آثار  در این است که  با روش تحلیل گفتمان از اسلام‌های  سیاسی  گفته شده است. تلاش کردم نشان دهم، در گذشته، افغانستان نه اسلام سیاسی که اسلام‌های سیاسی داشته‌ است. یعنی اسلام طریقی با اسلام شریعتی تفاوت ماهوی دارد، همچنین وقتی از اسلام طریقی صحبت می‌کنیم اسلام ولایتی را روبه روی آن داریم. اسلام مکتبی با اسلام تجددگرا در افغانستان پس از طالبان متفاوت است.

همچنین مصطفی ایزدی نویسنده کتاب «دیپلماسی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» درباره این کتاب گفت: بیش از  نود درصد این کتاب با روش بارش مغزی نوشته شده است و حاصل سیصد تا چهار صد جلسه سیاست خارجی در نهادهای مختلف است. عمدتاً برای دانشجویان و در راستای آسیب‌شناسی سیاست خارجی نوشته شده است و یک کتاب تحلیلی است.


همچنین کتاب «فرصت‌ها و چالش‌های پسابرجام»  در شمار  کتاب‌های چاپ شده درباره برجام است. دلاورپور نویسنده  کتاب در معرفی این اثر توضیح داد: در بخش‌های مختلف این اثر از اسناد موجود در پارلمان اروپا، کنگره آمریکا، سازمان امنیت و گفته‌های مسئولان استفاده شده است. در فصلی از این کتاب به تحریم‌ها و در فصلی دیگر به تعهداتی که بر عهده ایران و سایر نهاد‌های بین‌المللی است پرداخته شده است و در نهایت سعی شده با هم‌افزایی فزاینده راهکارهایی برای نهادهای مرتبط و مسئول در برجام پیشنهاد شود.