چاپ
بررسی انتخابات 2016 ایالات متحده آمریکا از منظر روسیه
 
محدثه حیدری
 
یکشنبه 25 مرداد 1395
 
 
 
مواضع دونالد ترامپ، نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا در سال 2016 از حزب جمهوری‌خواه در قبال روسیه، یکی از شگفتی‌های انتخاباتی این دوره محسوب می‌شود. درحالی‌که بسیاری از متخصصان مسائل آمریکا در روسیه همچون میخائیل ترویتسکی و پاول شاریکوف در راشا تایمز عملاً هیلاری کلینتون را به‌عنوان پیروز انتخابات آمریکا معرفی می‌نمایند، اما روسیه حمایت از دونالد ترامپ را سرلوحه خود قرار داده است. رسانه‌های روسیه، کلینتون را به‌عنوان دشمنی معرفی می‌نمایند که نمی‌توان به او اعتماد کرد. مخالفت با کلینتون ناشی از چند مسئله زیر می‌باشد:
 
1. حمایت از تعهدات آمریکا نسبت به ناتو: کلینتون در بسیاری از سخنرانی‌های خود، ناتو را سازمانی می‌نامد که در راستای مقابله با هرگونه تهدید بالاخص تهدیدات روسیه شکل گرفته است؛ لذا دولت آمریکا باید خود را ملزم به حمایت از این سازمان بداند.
 
2. مخالفت با مواضع روسیه درقبال کریمه: تشبیه اقدام روسیه در راستای الحاق کریمه به اقدام هیتلر در آغاز جنگ جهانی دوم مخالفت مقامات روس را با این کاندید دموکرات بیش‌ازپیش برانگیخته است و رسانه‌های روسیه، کلینتون را فردی معرفی می‌کنند که خود را از قانون فراتر می‌داند و آماده است به هر قیمتی پیروز انتخابات شود.
 
3. دفاع از تشدید تحریم‌ها علیه روسیه: کلینتون پوتین را بارها فردی زورگو خطاب کرده و براین‌باور است که نه‌تنها باید این تحریم‌ها را تشدید نمود، بلکه باید تا جای ممکن از وابستگی غرب به نفت و گاز روسیه کاست.
 
درمقابل، مواضع و شعارهای دونالد ترامپ بسیار مورد توجه مقامات کرملین قرار گرفته و پوتین در اولین اظهارنظرهای خود درباره ترامپ او را فردی بسیار باهوش توصیف کرد. ازجمله شعارهای ترامپ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
 
1. توجه ترامپ به سیاست انزواگرایی و اصلاح ساختارهای سیاسی و اقتصادی داخلی: روسیه از این ایده بسیار حمایت می‌کند؛ زیرا چندین دهه است که سیاست‌های توسعه‌طلبانه آمریکا نه‌تنها روسیه بلکه کل جهان را در رنج و عذاب قرار داده است. ضمناَ درگیر شدن آمریکا در انجام اصلاحات داخلی فرصتی برای مانور بیشتر روسیه در عرصه جهانی فراهم می‌سازد.
 
2. حضور پاول مانافورت و کارتر پیج در پیرامون ترامپ: با مطالعه سوابق این دو فرد به‌خصوص کارتر پیج می‌توان دریافت که هر دوی اینها در راستای منافع روسیه اقدامات بسیاری را انجام داده‌اند. کارتر پیج، مشاور سیاست خارجی ترامپ دارای سابقه طولانی در انجام معاملات با غول انرژی روسیه (گازپروم) است. پیج، ترامپ را به‌عنوان فردی قابل اتکا در راستای تأمین منافع روسیه معرفی می‌کند؛ لذا این امر کرملین را در حمایت از ترامپ بیش‌ازپیش مصر می‌سازد. حضور مانافورت نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. وی به‌عنوان مدیر انتخاباتی ترامپ نقش بسزایی در مواضع اتخاذشده ازسوی این فرد ناآشنا با سیاست داشته است.
 
3. دفاع ترامپ از مواضع روسیه درقبال بحران سوریه و اعتباربخشی به این کشور در صحنه بین‌المللی: در سال گذشته درحالی‌که کلیه سیاستمداران غربی مخالف اقدامات روسیه در بحران تروریستی سوریه بودند، ترامپ بحران سوریه را سیاست خارجی غلط اوباما خواند و از موضع روسیه دفاع کرد؛ زیرا براین‌باور بود که روسیه به‌منظور ممانعت از سرریز تروریسم به درون مرزهایش و تأمین امنیت ملی، ناچار به مقابله با این تروریست‌هاست؛ لذا اقدامات پوتین را منطقی ارزیابی نمود.
 
4. مخالفت ترامپ با سهم 22 درصدی آمریکا در ناتو: ترامپ معتقد است 27 عضو دیگر ناتو از آمریکا سواری مجانی می‌گیرند؛ لذا وی مخالف پرداخت سهم 22 درصدی ایالات متحده است.
 
5. اتکای ترامپ بر پول روسیه در برخی معاملات مالی خود در گذشته: ترامپ در گذشته، معاملات بسیاری را با اتکا بر روسیه شکل داده است که هم‌اکنون این امر به دونالد جونیور، پسر ترامپ واگذار شده است.
 
6. مخالفت ترامپ با تعهدات آمریکا در سازمان‌های اقتصادی بین‌المللی: به گزارش رویترز از دیدگاه ترامپ این سازمان‌ها در راستای تقابل با کمونیسم شکل گرفته‌اند. حال با نابودی کمونیسم، دیگر نیازی نیست ایالات متحده خود را متعهد به این سازمان‌ها بداند.
 
نوع نگاه ترامپ به مشارکت آمریکا در این سازمان‌ها دو نتیجه اصلی به‌دنبال دارد: 1. افزایش قدرت مانور روسیه در این سازمان‌ها؛ و 2. کاهش فشار وارده بر روسیه در راستای اعمال ارزش‌های لیبرالیستی.
 
7. دفاع ترامپ از موضع روسیه در اوکراین: دولت اوباما تاکنون مخالفت خود را با الحاق کریمه به روسیه بارها اعلام داشته است، اما دونالد ترامپ اگرچه در ابتدا با تجزیه خاک اوکراین مخالفت می‌نمود و موافق تحریم‌های اعمال‌شده علیه روسیه بود، اما پس از استخدام مانافورت موضع خود را نسبت به الحاق کریمه تغییر داد. وی در سخنرانی‌های خود بیان نمود که من ممکن است کریمه را به‌عنوان بخشی از خاک روسیه شناسایی کنم و تحریم‌های تنبیهی علیه روسیه را لغو گردانم. وی تحریم‌های ایجادشده علیه روسیه را آغازی برای جنگ جهانی سوم خوانده است.
 
علی‌رغم تمام همسویی و همراهی موجود در بین ترامپ و پوتین افرادی چون ترویتسکی به پوتین هشدار می‌دهند نسبت به ترامپ خیلی محتاطانه عمل کند؛ زیرا او اصلاَ قابل پیش‌بینی نیست. درمقابل، افرادی چون دمیتری ساسلوف اگرچه روی کار آمدن کلینتون را برای روسیه بسیار بد توصیف می‌کنند و براین‌باورند که ریاست‌جمهوری کلینتون مساوی با ایدئولوژیک‌تر شدن سیاست خارجی آمریکا خواهد بود اما پیروزی کلینتون را یک نقطه پایان برای روسیه نمی‌بینند؛ برای مثال به نظر ساسلوف، در سال‌های 2020ـ2024، آمریکا دکترین ترومن را کنار خواهد گذاشت و فرصتی برای مانور روسیه در عرصه جهانی فراهم خواهد شد.