چاپ

 

آلمان فدرال: سیاست خارجی، سیاست خاورمیانه‌ای و سیاست درقبال ایران

در دهه 1990 بحث عمومی درباره سیاست خارجی آلمان بر سر این بود که آیا بهبود جایگاه قدرت این کشور بعد از اتحاد مجدد باعث تغییر در سیاست خارجی آن و تبدیل شدن آلمان به یک قدرت جهانی یا حداقل یک قدرت برتر منطقه‌ای در اروپا خواهد شد یا نه. امروزه با گذشت بیش از 25 سال از اتحاد مجدد آلمان، به‌واسطه افزایش چشمگیر قدرت اقتصادی این کشور و به‌خصوص عملکرد آن پس از بروز بحران یورو در سال 2008 بار دیگر بحث بر سر سیاست خارجی این کشور داغ شده و گمانه‌زنی‌ها درباره سیاست خارجی و امنیتی آلمان افزایش یافته است.

چشم‌انداز روابط ایران و چین

مدیریت روابط دوجانبه یکی از ویژگی‌های اصلی دستگاه دیپلماسی کشورها برای تنظیم روابط خارجی و اتخاذ رویکرد مناسب در سیاست خارجی محسوب می‌گردد. ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. روابط با کشورها یکسان نمی‌باشد. همکاری، دوستی، رقابت و دشمنی‌ موجب حساسیت و توجه دولت‌ها در روابط می‌شود. دراین‌میان طبیعتاً روابط با قدرت‌های بزرگ به دو دلیل از اهمیت و اولویت ویژه‌ای برخوردار است؛ اول آنکه قدرت‌های بزرگ بازیگران اصلی و تأثیرگذار صحنة سیاست بین‌الملل هستند و بسیاری از روندها و فرایندهای این عرصه متأثر از سیاست خارجی آنهاست.

چشم‌انداز روابط ایران و روسیه

روابط ایران و روسیه در دوران پس از فروپاشی شوروی فارغ از ضرورت‌های ناشی از همجواری جغرافیایی، سوابق تاریخی و نیازهای اقتصادی، به‌دلیل موقعیت ویژه‌ای که هریک از دو کشور در عرصه سیاست بین‌الملل دارند، ازسوی محافل بین‌المللی مورد توجه خاصی قرار داشته است. در همکاری‌های ایران و روسیه ابعاد بسیاری دخالت دارند. علاوه‌بر وضعیت ژئوپلیتیک، عوامل دیگری نیز وجود دارند که بر روابط دو کشور تأثیر مستقیم می‌گذارند.

مدرنیته و تجربۀ تجدد در چین

بی‌تردید برآمدن چین در قامت قدرت جهانی و توسعۀ شگرف این کشور در اواخر قرن بیستم، مهم‌ترین اتفاق در روابط بین‌الملل در عصر جهانی شدن به‌شمار می‌رود؛ ازاین‌رو، امروزه بیش‌ازپیش چین و «جامعۀ چینی» و شیوۀ حرکت این کشور به‌سمت توسعه مورد توجه جهانیان قرار گرفته و حجم انبوهی از مطالعات و تحقیقات، در عرصۀ جهانی را به خود اختصاص داده است. دراین‌میان، سهم محققان ایرانی به‌رغم روابط رو به گسترش دو کشور، بسیار اندک است.

کالبدشکافی داعش (ماهیت، ساختار تشکیلاتی، راهبردها، و پیامدها)

در چند دهۀ اخیر، خاورمیانه و شمال آفریقا کانون بحران‌های گوناگون و متعددی بوده است. دراین‌میان، یکی از پدیده‌های نوینی که منطقه را با تنش و بحران مواجه ساخته، رشد و فعالیت جریان‌های اسلام‌گرای رادیکال است.  گسترش و فعالیت این گروه‌ها درحال حاضر یکی از مهم‌ترین معضلات منطقۀ استراتژیک خاورمیانه و شمال آفریقا به‌شمار می‌رود. گروه‌های جهادی ـ تکفیری با اتخاذ رویکردهای افراط‌گرایانه، ضمن تکفیر مخالفان و منتقدان خود، همۀ آنها را کافر، و کشتن آنها را مباح می‌دانند.

روسیه‌شناسی

روسیه به‌واسطة تاریخ پرفرارونشیب، جغرافیای گسترده، اقتصاد متنوع، فرهنگ مختلط، اجتماع مرکب، ویژگی‌های سیاسی، مزیت‌های ژئوپلیتیکی و امتیازات ژئواکونومیکی یکی از ساخت‌های پیچیده و خاص در نقشة جهان است که نه‌تنها خود روس‌ها، بلکه سایر کشورها نیز بر این خاص‌بودگی تأکید می‌کنند. این عرصه‌ها در روسیه همچون سایر کشورها درطول زمان تحولات مختلفی را پشت‌سر گذاشته‌اند و گاه نمود جدید آنها سنخیت زیادی با وضعیت قبلی ندارد که از این جمله می‌توان به مقطع فروپاشی شوروی اشاره کرد؛ اما به‌رغم اینکه روسیه در دورة پساشوروی تغییرات سریع‌تر و عمیق‌تری را در مقایسه با قبل آن پشت‌سر گذاشته، نمی‌توان این کشور را به دو پارة قبل و بعد از فروپاشی تقسیم کرد.

چشم‌انداز هم‌گرایی در اتحادیه اروپا و روابط آن با جمهوری اسلامی ایران

روند هم‌گرایی اروپایی از زمان شکل‌گیری جامعه ذغال و فولاد تاکنون به‌طور مستمر ادامه داشته، به‌طوری که اتحادیه اروپا پیوسته بر شمار اعضا و حوزه جغرافیایی خود افزوده و تا آنجا که توانسته دامنه صلاحیت‌های خود را گسترش داده است. همان‌طور که هم‌زمان با ایجاد و شکل‌گیری هر سازه اعم از فیزیکی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی یک پرسش اساسی درباره استحکام و میزان دوام و استمرار آن و نیز قابلیت توسعه آن در آینده مطرح می‌شود، اتحادیه اروپا نیز به‌عنوان یک سازه اقتصادی و سیاسی همیشه با پرسش درباره میزان استحکام و توسعه آینده آن مواجه بوده است.

علویان ترکیه؛ ارزیابی وضعیت اجتماعی و سیاسی

علویان ترکیه از گروه‌های مذهبی پرجمعیت در جمهوری ترکیه هستند که به‌سبب پیوند فرهنگی عمیق با تصوف و عرفان اسلامی و دوستی قلبی با ائمه اطهار علیهم‌السلام و نیز قرار گرفتنشان در داخل جغرافیای شیعه ـ به‌رغم تفاوت‌های زیادی که با شئونات مذهب تشیع دارند ـ ازنظر فرهنگی و سیاسی برای جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت وافری هستند. قرارگیری این جامعه مذهبی در سرزمین ترکیه نیز به‌جهت همسایگی و اشتراکات دینی و فرهنگی گسترده با ایران بر اهمیت جامعه علویان ترکیه در نگاه هر ایرانی می‌افزاید.