چاپ
موسسه ابرار معاصر تهران در بیست‌و‌نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب 1395
 
سه‌شنبه 21 اردیبهشت 1395
 
 
کارگاه معرفی کتابخانه دیجیتالی دید در سرای اهل قلم بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران
 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نشست «معرفی کتابخانه دیجیتالی دید» با سخنرانی خدیجه فیروزی، مدیر این کتابخانه سه‌شنبه 21 اردیبهشت ماه در سرای کتابنمای یک بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.

فیروزی گفت: کتابخانه DID Digital Library نخستین کتابخانه دیجیتالی تخصصی مبتنی بر وب در حوزه امور بین‌الملل و علوم سیاسی است که یکی از بخش‌های موسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران به شمار می‌آید و در آن موضوعاتی مانند مسائل استراتژیک، امنیت ملی و بین‌المللی، روابط و سیاست خارجی ج.ا.ا، روابط بین‌المللی و علوم سیاسی، مطالعات منطقه‌ای و کشوری، اقتصاد سیاسی و بین‌المللی قابل دسترسی است.
وی با اشاره به منابع اطلاعاتی کتابخانه افزود: «دید» دارای بیش از چهارصد هزار صفحه مدرک منتشر شده در وب، شامل معرفی کتاب، مقاله، گزارش، همایش، سخنرانی، سند، زندگینامه، نقد و بررسی، تحلیل و بررسی، بولتن و... به زبان‌های فارسی، انگلیسی، آلمانی، عربی، روسی، فرانسه و ترکی استانبولی است که از منابعی چون کتب و نشریات داخلی و خارجی، انتشارات موسسات تحقیقاتی معتبر دنیا و تولیدات داخلی موسسه تهران استفاده می‌کند. شناسنامه همه مدارک دید بدون توجه به زبان متن اصلی دارای چکیده، موضوع و دیگر اطلاعات کتاب شناختی به زبان فارسی است.
مدیر کتابخانه دید افزود: این کتابخانه به صورت رسمی از سال 1380 آغاز به کار کرده و مهم‌ترین هدف خود را ارائه جدیدترین و مفیدترین اطلاعات تخصصی به اندیشمندان، پژوهشگران، کارشناسان، دانشجویان و علاقه‌مندان به این حوزه قرار داده است. یکی از مهم‌ترین مزایای دید، دسترسی سریع و آن‌لاین به جدیدترین اطلاعات تخصصی، در تمام ساعات شبانه‌روز و از همه نقاط جهان است.
فیروزی با شرح نرم‌افزار دید اظهار کرد: دید شامل سه نرم‌افزار است که عبارتند از نرم‌افزار خدمات اطلاعاتی، این نرم‌افزار مورد استفاده و بهر‌ه‌برداری کاربران است و از طریق نشانی http://www.did.ir قابل دسترس است. از طرفی میزکار دیجیتالی (نرم‌افزار جامع تولید)، مورد استفاده کارمندان کتابخانه و کارشناسان موسسه است که مراحل گردآوری، سازماندهی، مدیریت و انتشار اطلاعات دید از طریق این نرم‌افزار انجام می‌شود.
وی افزود: نرم‌افزار مدیریت درگاه، برای مدیریت و سازماندهی اطلاعات استفاده می‌شود و با روش سلسله‌ مراتبی و مبتنی بر اصطلاح‌نامه تخصصی امور بین‌الملل مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مدیر کتابخانه دید با اشاره به منابع آن ادامه داد: محصولات انتشاراتی و پژوهش‌های کارشناسان موسسه، داده‌ها و اطلاعات معتبر و تخصصی داخلی و خارجی قابل دسترسی در اینترنت، بانک‌های اطلاعاتی موسسه مطالعاتی معتبر ایران و جهان، نشریات داخلی و خارجی، کتاب‌های داخلی و خارجی از جمله منابعی هستند که در کتابخانه دید قابل استفاده هستند.
فیروزی درباره انواع مدارک دید بیان کرد: در کتابخانه دیجیتالی ما مدارک به شکل مقاله، انواع گزارش (گزارش تحقیقی و گزارش خبری)، بولتن، کتاب، معرفی کتاب، تحلیل و بررسی، پژوهش‌های جهان، سازمان‌ها و مراکز، نقد و بررسی، زندگینامه، سند و سخنرانی به زبان‌های فارسی، انگلیسی، عربی، فرانسه، آلمانی، روسی و ترکی استانبولی قابل دسترسی است.
وی اظهار کرد: با دید می‌توانید جست‌وجوی ساده و پیشرفته داشته باشید و امکان ذخیره متن کامل مدارک وجود دارد. همچنین امکانی به نام میز مرجع مجازی تدارک دیده شده و از طریق نرم‌افزار RSS (دسترسی به جدیدترین مدارک تغذیه شده در کتابخانه) امکان‌پذیر است. از طرفی دسترسی به متن کامل مدارک دید از طریق عضویت و خرید اشتراک‌ امکان‌پذیر است. برای این کار با مراجعه به نشانی http:ww.did.ir با مراحل اشتراک آشنا شوید.
 
مراسم رونمایی از 7 عنوان کتاب جدید موسسه فرهنگی ابرار معاصر تهران‌ در بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران - شهرآفتاب
 
 

این مراسم در روز شنبه 18 اردیبهشت 1395 ساعت 14 تا 16 در سرای اهل قلم شهر نمایشگاه کتاب با حضور نویسندگان کتاب‌ها و مقالات مندرج در کتاب‌ها و نیز مسئولان موسسه ابرار و علاقمندان به موضوعات مطرح شده در مراسم برگزار گردید. بعد از تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم، آقای حسین عسگریان گردآورنده کتاب‌های روابط ایران و چین و روابط ایران و روسیه به توضیح درباره این کتاب‌ها پرداختند و چرایی نگارش این کتاب‌ها و ویژگی‌های خاص آنها را بیان نمودند. به گفته ایشان، دلایل اهمیت توجه به چین و روسیه بصورت کلی این است که این دو کشور، ‌دو کشور مهم در نظام بین‌الملل هستند و چین دومین اقتصاد بزرگ جهان و رقیب بالقوه و هم‌تراز آمریکا می‌تواند باشد؛ هر دو این کشورها رقیب آمریکا هستند و نیاز متقابل امنیتی دارند که باعث نزدیکی آن‌ها می‌شود؛ و بحث توافق هسته‌ای ایران با آمریکا و فضای پس از برجام که باعث مطرح شدن موضوعات جدی می‌شود از جمله اینکه برجام چه تاثیری بر ارتقا روابط یا کاهش روابط ایران و چین و روسیه می‌تواند داشته باشد؟، یا چه تاثیری بر عضویت دائم ایران در شانگهای خواهد داشت؟. به گفته وی در این کتاب‌ها تلاش شده تا به تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران سیاست خارجی در زمینه فهم روابط ایران با روسیه و چین و ارتقای این روابط کمک شود. در ادامه خانم طاهره موذن به بررسی کتاب مدرنیته و تجربه تجدد در چین نوشته آقای ابوالفضل علمایی‌فر پرداختند. به گفته ایشان، نویسنده کتاب حاضر 12 سال در چین زندگی کرده و حدود 6 سال را صرف نگارش کتاب حاضر کرده است،‌ نکته بدیع این کتاب، ‌ادبیات نوین آن برای کسانی است که می‌خواهند راه جدیدی را در مطالعه چین طی نمایند، یا کسانی که تمایل به مطالعه مدرنیته دارند. این کتاب برخلاف سایر کتاب‌ها به مدرنیته از زاویه دید چینی‌ها نگاه کرده‌ است نه از منظر غربی. نویسنده این کتاب معتقد است که مدرنیته 4 فاز دارد و فاز چهارم مدرن‌سازی انعکاسی است. این کتاب از نقطه خاصی آغاز شده و سپس به چین امروز می‌رسد و دارای متنی روان است و به دلیل نیاز کشور‌های در حال توسعه و تلاش برای معرفی روند توسعه در چین به این کشور‌ها،‌ نویسنده اقدام به نگارش آن کرده است.
به گفته آقای الیاس واحدی نویسنده کتاب علویان ترکیه در شرایط فعلی به دلیل قدرت گرفتن جریان اسلام‌گرایی ترکیه و مخالفت دولت اسلام‌گرای ترکیه با اسلام‌گرایان سوریه،‌ علویان ترکیه بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند. در ایران ادبیات رایج درباره علویان ترکیه بیشتر مبتنی بر مباحث تاریخی و اعتقادی بوده و بر مباحث سیاسی و اجتماعی خیلی تاکید نشده و در این زمینه هم کار نشده. مثلا ما امروزه علوی‌گری را به نام حضرت علی (ع) می‌شناسیم اما نکته جالب این است که این نام بعدا وارد این جریان شده و این جریان بیشتر از نظر فرهنگی و هنری و مسئله سوریه با شیعیان ایران تشابه دارند و از لحاظ آداب دینی و مراسم مذهبی متفاوت‌اند.
در ادامه آقای رامین ندیمی به معرفی کتاب روسیه‌شناسی نوشته آقای علیرضا نوری پرداختند. به گفته ندیمی در این کتاب تلاش شده تا با مروری کوتاه و در عین حال جامع از تحولات روسیه در دوران معاصر، ارائه کاملی بیان شود. سیاست خارجی، ‌سیاست امنیتی،‌ منطقه‌ای، ‌اجتماعی، نظامی،‌ اقتصادی در این کتاب مورد تحلیل قرار گرفته‌است و تلاش بر آن بوده تا جامع‌نگری در جای جای کتاب رعایت گردد.
به گفته آقای سید علی نجات نویسنده کتاب کالبد شکافی داعش، داعش یکی از رادیکال‌ترین گروه‌های تروریستی فعال در خاورمیانه و شمال آفریقا است و بررسی چنین گروهی از اهمیت بالایی برخوردار است. فقدان منبع در زمینه داعش یکی دیگر از علل ضروری نگارش این کتاب است. این کتاب در تلاش برای جریان‌شناسی فعالیت‌های داعش است و تلاش شده تا مسائل توصیفی و تحلیل در کنار هم در کتاب گنجانده شود.
آقای بهزاد احمدی نگارنده کتاب سیاست خارجی و سیاست خاورمیانه‌ای آلمان به این موضوع اشاره داشتند که این کتاب به دنبال پرکردن خلاء موجود در ادبیات بحث در ایران در زمینه سیاست خارجی، سیاست خاورمیانه‌ای و سیاست برلین در قبال جمهوری اسلامی ایران است و در آن تلاش شده تا در نظریه و در عمل ابعاد مختلف سیاست‌های فوق به تصویر کشییده شود.
در پایان مراسم آقای دکتر گلشن پژوه، معاون پژوهشی، به توضیحاتی درباره فعالیت‌های انتشاراتی موسسه ابرار پرداختند. به گفته وی، موسسه ابرار معاصر تهران از سال 1380 به بعد فعالیت رسمی خود را آغاز کرده و از آن زمان تا سال 1394 حدود 203 جلد کتاب منتشر نموده است؛ یعنی بصورت میانگین در هر سال 13 جلد کتاب به چاپ رسیده است و این جدای از کارهای گوناگون دیگر از جمله بولتن و انجام پژوهش و تحقیق است. 83 عنوان از کتاب‌های منتشره در حوزه کتاب‌های تخصصی است. و رتبه دوم کتاب‌های منتشره،‌ در زمینه کتاب‌های منطقه‌ای است.

سخنران پایانی مراسم آقای دکتر سید جلال دهقانی فیروز‌‌آبادی ریاست موسسه بودند که ضمن تشکر از فعالیت‌های انجام شده اعلام داشتند که موسسه ابرار معاصر در راستای سنت گذشته خود در سال جاری در تلاش خواهد بود تا کارهای کاربردی بیشتری را برای کمک به تصمیم‌گیرندگان عرصه سیاست کشور و علی‌الخصوص سیاست خارجی پیگیری و دنبال نماید.
در پایان مراسم،‌ رونمایی از عناوین جدید کتاب‌های موسسه فرهنگی ابرار معاصر تهران توسط ریاست موسسه، معاونت پژوهشی و معاونت اجرایی، جناب آقای عارفیان، انجام گرفت.

مدیر عامل موسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: هدف این موسسه تولید و ارائه تحلیل های دقیق راهبردی - کاربردی در روابط بین‌الملل است.
 
 

آقای دکتر سید جلال دهقانی فیروزآبادی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، افزود: این موسسه در سال 1380 با هدف ارائه تحلیل های کاربردی در روابط بین‌الملل تصمیم ساز به دولت مردان، تاسیس شده است.
وی با اشاره به کمبود کتب دانشگاهی برای استادان و دانشجویان، و حضور کارشناسان خبره علوم سیاسی در این موسسه، گفت: علاوه بر جمع‌آوری اطلاعات، تحلیل و باز نشر آن، کتاب های لازم برای دانشجویان نیز تالیف و ترجمه می‌شود.
مدیر عامل موسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران گفت: کتابخانه تخصصی دیجیتالی (دید) پایگاه اطلاع رسانی این موسسه در حوزه امور بین المللی، سیاست خارجی مسائل امنیتی، اقتصاد سیاسی و بین‌المللی در ایران فعال است و 27 هزار و 500 مدرک در 400 صد هزار صفحه آماده سرویس‌دهی به علاقه مندان است.
دهقانی با بیان اینکه این موسسه محصولات خود را به چند زبان زنده دنیا عرضه کرده و مخاطبان بسیاری از کشور های دیگر دارد، افزود: مطالب این کتابخانه شامل مقاله، گزارش، مصاحبه، کتاب، بولتن، تحقیق، پژوهش همایش و نقد سازمان‌ها به زبان های انگلیسی عربی، ترکی استانبولی، روسی، آلمانی و فرانسوی است.
وی با اشاره به فعالیت بخش انتشارات موسسه ابرار معاصر تهران و تولید محصولات فرهنگی به صورت دوره ای فصلی و سفارشی اظهار کرد: انتشار کتاب‌های تخصصی،‌ مرجع، برآورد استراتژیک، منطقه‌ای و Iran Review
(این کتاب به زبان انگلیسی هر سه ماه یک بار تهیه و منتشر می شود)، گزیده پژوهش‌های جهان، گزیده تحولات جهان، بولتن‌های توصیه‌نامه، بحران، ویژه، موضوعی و گزارش‌های تحلیلی و خبر نامه از جمله انتشارات این موسسه است.
وی با بیان اینکه تحقیق و پژوهش محور اصلی این مجموعه است، افزود: طراحی ، تدوین و برگزاری همایش‌های مرتبط با روابط بین‌الملل، برگزاری دوره های تخصصی و انجام پروژه های مشترک با دانشگاه‌ها نیز بخشی از فعالیت این مرکز است.
مدیر عامل موسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران گفت: مؤسسه پژوهشی ابرار معاصر تهران امسال نیز همانند سال‌های گذشته، با ارائه آثار خود در زمینه موضوعات تخصصی علوم سیاسی و روابط بین‌الملل در بیست‌و‌نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور فعالی دارد.

 
 
مؤسسه پژوهشی ابرار معاصر تهران امسال نیز همانند سال‌های گذشته، با ارائه آثار خود در زمینه موضوعات تخصصی «علوم سیاسی و روابط بین‌الملل» در بیست‌و‌نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضوری فعال خواهد داشت. لذا از علاقه‌مندان به این حوزه دعوت می‌گردد که از جدیدترین آثار مؤسسه در سالن 2، راهروی 6، غرفه 1112، نمایشگاه دیدن فرمایند. گفتنی است که در تاریخ 18/2/95 (ساعت 14 ـ 16) و 21/2/95 (ساعت 14-15:30)، برنامه‌‌های زیر به‌ترتیب در سالن کمیته فعالیت‌های فرهنگی و سالن ناشران عمومی برگزار خواهد شد:
1. رونمایی از هفت عنوان کتاب از تازه‌های نشر مؤسسه پژوهشی ابرار معاصر تهران (شنبه 18/2/95 ساعت 14-16)؛
2. رونمایی از تازه‌های نشر کتابخانۀ دیجیتالی دید (اولین کتابخانه تخصصی دیجیتال در زمینۀ روابط بین‌الملل و سیاست خارجی) و برگزاری کارگاه آموزشی این کتابخانه (سه‌شنبه 21/2/95 ساعت 14-15:30).
علاوه‌بر مراسم فوق، مؤسسه ابرار معاصر تهران، تخفیفات قابل توجهی را برای انتشارات خود و اشتراک کتابخانۀ دیجیتالی دید درنظر گرفته است که اساتید، پژوهشگران و دانشجویان آن مرکز آموزش عالی می‌توانند از این تخفیفات در طول برگزاری نمایشگاه بهره‌مند شوند.
 
 
 

کانال تلگرام کتابخانه دیجیتالی دید برای اطلاع از آخرین تازه‌های نشر در موسسه ابرار معاصر تهران و کتابخانه دیجیتالی دید