چاپ
حزب نهضت اسلامی: «ما برای تاجیکستان و تاجیکستان برای ما»

 
فاطمه صفوی
 
شنبه 1 فروردین 1394
 
 
 
حزب نهضت اسلامی تاجیکستان که خود را آماده حضوری قدرتمند در انتخابات پارلمانی کرده بود با معرفی 28 نامزد که اسامی آنان در یازدهمین  انجمن حزب بررسی و تصویب شده بود به طور رسمی وارد مبارزات انتخاباتی کشور شد.
«محی‌الدین کبیری»رئیس حزب نهضت اسلامی که معتقد است، برگزاری انتخابات پارلمانی آزاد و رقابتی موجب تحکیم وحدت و ثبات این کشور خواهد شد با اشاره به شعار انتخاباتی حزب خود که «ما برای تاجیکستان و تاجیکستان برای ما» است، تصریح کرد: تمام برنامه و پیام اصلی ما به انتخاب‌کتتدگان در این شعار انتخاباتی گنجانده شده زیرا تاجیکستان را از خود دانستن و  تلاش هر  نفر از اعضا حزب نهضت و تمام اتباع کشور لازمه پیشرفت می‌باشد. اما در مقابل این اطیمنان نیز باید وجود داشته باشد که تاجیکستان با تمام ذخایر ودارایی‌هایش متعلق به یک گروه و یا حزب خاصی نیست. اگر چنین اطمینانی در جوانان ایجاد شود، امید جوانان برای کار و زندگی دراین کشور بیشتر خواهد شد.
«کبیری» پیش از برگزاری انتخابات به استناد سخنان امامعلی رحمان در آستانه سال نوی مسیحی ، ابراز امیدواری کرد که دستور رئیس جمهور تاجیکستان در خصوص رعایت قانون و برگزاری انتخابات شفاف و دموکراتیک، بی‌اعتمادی در روند انتخابات را از بین ببرد زیرا در غیر این صورت مشکلات جدیدی بر وضع فعلی کشور افزوده خواهد شد.
درهمین حال، شورای سیاسی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان همزمان با نارضایتی از اقدامات دولت جدید، از آنان خواست که به منظور بازگرداندن اعتماد جامعه، اقدامات موثری را در فعالیت آتی خود مورد اجرا قرار دهند.این پافشار ی و تأکیداتی که ازسوی رهبری و یاسایر ارکان حزب  برای اعتماد سازی مشاهده می شد حاکی از نگرانی های آنان نسبت به پیشینه سیاسی  است که با آن  مواجه بوده‌اند.
پیش ازبرگزاری انتخابات پارلمانی دولت تاجیکستان به بیش از 160 نامزد پیشنهادی نهضت اسلامی اجازه نام نویسی برای شرکت در انتخابات را نداده و فقط 196 نامزد از 720 نامزد این حزب صلاحیت‌شان برای شرکت در انتخابات مورد تائید قرار گرفته است. افزون بر آن  اعمال فشار بر اعضای حزب و دستگیری برخی از سران آن فضای انتخاباتی را تنگ‌تر کرد و متعاقباً واکنش هایی را از سوی سران این حزب درپی داشت علاوه بر این حزب نهضت اسلامی تاجیکستان ازطرف «سعید مکرم عبدالقادرزاده» ، مفتی منصوب شده از سوی دولت این حزب را برای حذف واژه « اسلامی» از نامش تحت فشار قرار گرفنه بود و به همین دلیل به  کمیسیون مرکزی انتخابات شکایت کرده بود .علیرغم مماشت و بردباری رهبران حزب با نزدیک شدن به یکم مارس؛ موعد برگزاری انتخابات پارلمانی فشارهای سیاسی بر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان افزایش یافت .
از سویی دیگر با افزایش اعمال فشارها بر حزب و اعضا و هوادران آن کبیری با بیان این که اعمال فشارهای متعدد بر حزب نهضت اسلامی مغایر با منافع ملی می‌باشد بر این نکته تأکید کرد که در این کشور امید به انتخابات و فرآیندهای سیاسی کاهش یافته که معضل جدی برای آینده جامعه می‌باشد. بنابراین بازگرداندن امید به جامعه و به خصوص نسل جوان وظیفه احزاب سیاسی، دولت و رئیس جمهور می‌باشد.
وی با اشاره به وجود مشکلات متعدد اقتصادی و اجتماعی و عدم توان دولت تاجیکستان برای  پاسخ مثبت به نیازهای جامعه کشور، بر این ایده بود که اگر دولت در بعد اقتصادی شرایط مناسبی را نمی‌تواند فراهم نماید پس با واگذاری آزادی و حقوق بیشتر می‌تواند به ایجاد نوعی از توازن در جامعه دست پیدا کند.
پیش از این و در انتخابات ریاست جمهوری که در آبان ماه گذشته برگزارشد حزب نهضت دربیانیه‌ای  در اعتراض به فضای فاقد رقابت‌های آزاد صراحت آورده بود، سیاست دولت و دستور مقامات برای ایجاد موانع مصنوعی در برابر فعالیت حزب و چهره‌های مخالف، به خصوص«حزب نهضت اسلامی » ازجمله اقداماتی است که سبب غیرشفاف دانستن انتخابات می‌شود.
در پی اعلام نتایج انتخابات در واکنش به محرومیت برخی احزاب از ورود به پارلمان، رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان خاطر نشان کرد که «انتخابات در تاجیکستان با دشواری‌هایی همراه است اما انتظار نداشتیم که تا این حد با مشکل روبرو شویم» وی با غیرواقعی برشمردن نتایج اعلام‌ شده انتخابات پارلمانی، راهیابی چند نفر به پارلمان را پیروزی قلمداد نمی‌کند.
با وقوع این رویداد غیر قابل باور درچنین شرایطی رهبریت حزب از اعضا و هواداران خود خواست تا با صبر، بردباری و خویشندرای مشکلات ناشی از فشارهای فزاینده‌ای را که همزمان با انتخابات پارلمانی به وجود آمده است، تحمل کنند. کبیری با بیان این که حزب نهضت اسلامی در چارچوب قانون برای دستیابی به حق خود تلاش خواهدکرد،ت أکید نمود که حرکات و فعالیت‌های غیرمنطقی و دشمنانه بین مقامات و احزاب به نفع کشور و ملت نخواهد بود و باید از این روش دوری جوییم. وی در عبارتی خطاب به مسئولین دولتی تاجیکستان، خواستار کنار گذاشتن سیاست‌های دشمن‌تراشی از نهضت و سایر مخالفین شد. و پیروزی را احساس رضایت از انجام مسئولیت در برابر وطن و ملت برشمرد.
حزب پیروز انتخابات اخیر پارلمانی که سابقاً تحت رهبری «امامعلی رحمان» اداره می‌شد از حمایت قابل توجه دولت برخوردار بوده و ناظران بین‌المللی نیز با اذعان به این نکته، به این مهم در امر انتخابات اخیر پرداخته‌اند به علاوه رحمان که خود به شدت بررسانه‌های کشور تسلط دارد، از رشد گرایشات مذهبی در میان جمعیت 8 میلیون نفری این کشور به شدت نگران است از این رو حضور قوی حزب نهضت اسلامی  را برنمی‌تابد. اما باید توجه داشت که این به عنوان مهمترین و تنها حزب سیاسی با رویکردهای دینی (اسلامی) در تاجیکستان و مجموعه کشورهای آسیای مرکزی نقش مثبتی و مؤثری را همواره در حفظ ثبات و امنیت سیاسی و فرهنگی این کشور داشته است. به اذعان بسیاری از کارشناسان اجازه حضور احزاب مذهبی در یک نظام سکولار یکی از راه‌های اصلی برای مبارزه با افراطی‌گرایی است.
شایان ذکراست که در پارلمان کنونی«محیی‌الدین کبیری» رئیس حزب نهضت اسلامی و «عمر حسینی» معاون وی، به عنوان نمایندگان این حزب در مجلس حضور دارند.