چاپ
تحلیلی بر سخنرانی نتانیاهو در کنگره
 
حسین کبریایی‌زاده
 
یکشنبه 17 اسفند 1393
 
 
 
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در حالی دعوت جان بئنر ﺭﺋﻴﺲ ﻣﺠﻠﺲ ﻧﻤﺎﻳﻨﺪﮔﺎﻥ ﺁﻣﺮﻳﻜﺎ را برای ایراد سخنرانی در کنگره اجابت کرد که حدود 60 سناتور و نماینده دموکرات به همراه مقامات ارشد کاخ سفید از حضور در مراسم امتناع کردند چراکه اعتقاد داشتند دو هفته مانده به انتخابات اسراییل این اقدام بیش از آنکه ضرورتی تاریخی بزعم نتانیاهو باشد ضرورت سیاسی برای بقا نخست وزیر اسراییل است.
با چنین رویکردی، نتانیاهو تلاش کرد در ابتدا با تلطیف فضای تنش‌آمیز ایجاد شده با کاخ سفید از خدمات اوباما به اسراییل در همکاری تسلیحاتی بخصوص در زمینه گنبد آهنین تشکر کند. اما بلافاصله با تغییر لحن، با انتقاد از کاخ سفید و تیم مذاکره‌کننده اوباما که در سوییس به سر می‌برند توافق هسته‌ای در حال شکل‌گیری با ایران را توافق بد خطاب کرد.
نتانیاهو که قبل از سفر به آمریکا و در حاشیه اجلاس آیپک از طرف دموکرات‌ها و کاخ سفید نسبت به تبعات منفی افشاء جزییات مذاکرات آگاه شده بود از پرداختن به ریز مسایل مربوطه در مقابل دوربین‌های خبری خودداری کرد و به طور تلویحی از منظر خود شاخص‌های توافق خوب را محدودیت در زیرساخت‌های هسته‌ای، تضمین مطمئن برای از بین بردن تهدید ایران حتی در کوتاه‌مدت و محدودیت و بازدارندگی به منظور جلوگیری از خاورمیانه هسته‌ای دانست. این در حالی است که اسرائیل تنها کشور دارنده زرادخانه هسته‌ای در خاورمیانه است. کشوری که بهNPT  نپیوسته و حتی یکبار اجازه ورود بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی هسته به تاسیسات هسته‌ای آن صادر نشده است.
 طرح چنین موضوعاتی برای ایران که فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز دارد و حتی طرح خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای را برای منطقه ارائه داده به نظر می‌رسد ترفندی برای سیاه‌نمایی و تحت تاثیر قرار دادن مسیر سازنده مذاکرات دو طرف ایران و آمریکا در دومین روز آن در سوییس باشد.
اختلاط موضوع هسته‌ای ایران با مسایل منطقه‌ای در سخنرانی نتانیاهو و طرح این موضوع که ایران در چهار پایتخت دمشق، بغداد، بیروت و صنعا نفوذ وافر یافته، سخنان وی را فاقد انسجام و اقناع لازم کرده بود و در حد و اندازه فرافکنی سیاسی متوقف کرد.
بنیامین نتانیاهو که به نظر می‌رسد سنت حمایت دو حزب از اسراییل را نابود شده می‌بیند ناچار شد اذعان کند آلترناتیو توافق بد فعلی را نه جنگ بلکه توافق خوبی می‌داند که واجد شرط تغییر رفتار ایران در منطقه و عدم تهدید موجودیت اسراییل باشد.
واضح است طرح این مسایل توسط نخست وزیر رژیم صهیونیستی که به تعبیر فرید زکریا 25 سال است توسط وی تکرار می‌شود کارشکنی نتانیاهو در مذاکرات با اهرم جمهوری‌خواهان سنا است.
سخنان نتانیاهو در خصوص استراتژی آمریکا برای مواجهه با ایران هسته‌ای که شامل دو بخش دانش هسته‌ای و زیرساخت‌های هسته‌ای می‌باشد به طور تلویحی مبین پذیرش بومی شدن دانش هسته‌ای در ایران است. امری که به نظر می‌رسد تمرکز این رژیم را از ترور دانشمندان هسته‌ای به تهدید معطوف به زیرساخت‌های هسته‌ای ایران متوجه کند.
لحن و محتوای کلام نخست وزیر اسراییل در روز 3 مارس نشان می‌داد که تل‌آویو نیز به این باور رسیده که توافق هسته‌ای با ایران در حال به نتیجه رسیدن است. از این‌رو، بازتاب دلسردکننده این سخنرانی بیش از آنکه اغراض سیاسی نتانیاهو در توافق هسته‌ای و بهره‌برداری انتخاباتی و گریز از مسایل داخلی مانند افزایش هزینه زندگی در اسراییل بخصوص هزینه تامین مسکن را تامین کند سبب سرعت‌گیری توافق و واگذاری انتخابات در اسراییل به احزاب رقیب خواهد شد.
در این راستا، موگرینی مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز تاکید دارد سخنرانی نتانیاهو محتوایی بجز ترویج ترس و اشاعه نگرانی نداشت و عملا این تلاش نافرجام نتوانست نمایندگان، جامعه آمریکا و حتی هواداران سیاسی خود را قانع کند به گزینه‌ای بجز توافق.