چاپ
برنامه‌های احزاب برای انتخابات مجلس قانون‌گذاری در ازبکستان
 
 
فاطمه صفوی
 
سه‌شنبه 9 دی 1393
 
 
 
هم‌اکنون نمایندگان احزاب سیاسی ازبکستان با نزدیک شدن به برگزاری انتخابات مجلس از طرق مختلف به تشریح برنامه‌های خود برخاسته‌اند. از چهار حزب سیاسی مجاز به شرکت در انتخابات قوی‌ترین حزب پارلمان حزب لیبرال دموکرات می‌باشد که با کسب اکثریت آراء در دوره قبل پیروز شده است. این حزب که نهضت تجار و کارفرمایان این کشور نیز عنوان می‌شود، در سال 2003 ایجاد شد. براساس اطلاعات موجود این حزب در سال 2013 بیش از 175 هزار نفر عضو داشته است و 53 کرسی از 150 کرسی مجلس قانون‌گذاری ازبکستان دراختیار حزب مذکور قرار دارد.
اولغ‌بیک سلطان‌اف، رئیس بخش مطبوعاتی کمیته اجرایی شورای سیاسی حزب لیبرال دموکراتیک ازبکستان با تأکید بر اینکه هدف حزب در انتخابات جاری، نه‌تنها حفظ این تعداد، بلکه به‌دست آوردن بیشترین کرسی در مجلس است، خاطرنشان کرد: حزب لیبرال دموکراتیک ازبکستان، 135 نامزد برای انتخابات پارلمان معرفی کرده است که 33‌/‌3 درصد آنان را زنان تشکیل می‌دهند. به گفته وی، هفده درصد نامزدهای این حزب دارای عنوان و درجه‌های علمی، 15‌/‌5 درصد دارندگان جوایز دولتی و بیست درصد از نامزدها کمتر از 35 سال سن دارند.
وی درمورد برنامه‌های حزب لیبرال دموکراتیک ازبکستان ابراز داشت: این حزب از برقراری دولت دموکراتیک، جامعة آزاد، عدم حضور ازبکستان در پیمان‌های نظامی و سیاسی و همچنین حل‌وفصل اختلافات از طرق سیاسی حمایت می‌کند. بنا به گفته وی این حزب تأمین و برقراری دولت دموکراتیک، توسعه اقتصاد، جامعه آزاد مدنی، صلح و ثبات در کشور، همبستگی بین ملت‌ها و اتباع، رفاه مردم، و کسب جایگاه مناسب ازبکستان در بین کشورهای رشدیافته را دنبال می‌کند. این مقام حزبی برنامه‌ها و وظایف حزب در عرصه اقتصادی را چنین برشمرد: برای انجام وظایف اساسی حزب در زمینه‌های تعمیق اصلاحات بازار، رشد اقتصاد و افزایش رقابت؛ باید کارهایی برای تحکیم‌بخشی درآمد بودجه محلی، افزایش تعداد کارخانجات مجهز به فناوری‌های روز، ایجاد محیط مناسب سرمایه‌گذاری به‌منظور رشد پرسرعت حجم سرمایه‌گذاری‌ها و تشویق صادرات انجام بگیرد و در حوزه‌های اجتماعی ـ سیاسی هم رشد بیش از پیش فعالیت‌های پارلمانی، تشدید نقش نهادهای محلی در حل‌وفصل مهم‌ترین مسائل اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، مدرنیزه کردن کشور و تبدیل پارلمان به یک نیروی متحرک اصلاحات دموکراتیک و لیبرال را ازجمله وظایف اساسی حزب عنوان کرد. به‌علاوه ایجاد شرایط موردنیاز برای جوانان و زنان به‌منظور نشان دادن توان و استعدادهای خود در زمینه کار فکری و تشدید فعالیت‌های نهادهای مدنی دراین‌زمینه ازجمله وظایف اساسی حزب ذکر شده است. آزادی، تحکیم استقلال رسانه‌های گروهی و افزایش مهارت حرفه‌ای روزنامه‌نگاران نیز بر وظایف حزب افزوده است.
افزون بر آن توسعه بیش از پیش سیستم بهداشتی در ازبکستان، عملی کردن آخرین دستاوردهای پزشکی روز، ایجاد محیط رقابت سالم در زمینه ارائه خدمات پزشکی باکیفیت با جلب سرمایه‌گذاری‌های خصوصی به این بخش نیز ازجمله وظایفی در زمینه‌های اجتماعی، انسانی و معنوی جامعه می‌باشد که این مقام حزبی در ذیل برنامه‌های ارائه‌شده اعلام کرد. نماینده حزب مذکور وظایف اساسی حزبش را در زمینه سیاست خارجی چنین بیان داشت: حزب از اصول بنیادی سیاست خارجی مانند صداقت در تأمین صلح و ثبات، عدم حضور در پیمان‌های نظامی و سیاسی و حل‌وفصل اختلافات ازطریق راه‌های سیاسی حمایت می‌کند. وی در ادامه تأکید کرد: ما در مسیر برطرف کردن مشکلات مربوط به قرار گرفتن کشور ازلحاظ جغرافیایی در منطقه بسته و دور از ارتباطات بین‌المللی، در امر تدوین و اجرای طرح‌های خوش آتیه و همچنین ایجاد کریدورهای حمل‌ونقلی و ارتباطاتی تأمین‌کننده دسترسی به بازارهای جهانی به‌طور فعال حضور خواهیم داشت.
سلطان‌اف خاطرنشان کرد: حزب از سیاست دولت در حل‌وفصل مسائل افغانستان به‌طور کامل استقبال می‌کند و تأکید دارد که در این کشور ازطریق راه‌های نظامی صلح برقرار نخواهد شد.
حزب دموکراتیک خلق ازبکستان نخستین حزب سیاسی این کشور است که همزمان با استقلال کشور تأسیس شده است. این حزب را می‌توان وارث حزب کمونیست ازبکستان نیز دانست که پس از استقلال تغییر نام داده و سابقاً اسلام کریم‌اف آن را رهبری می‌کرد. حزبی دولتی که به‌طور کامل از سیاست‌های دولت دفاع می‌کند و تعداد زیادی از مقامات ارشد و نمایندگان مجلس از اعضای این حزب هستند. ارگان این حزب ازبکستان آوازی نامیده می‌شود و شعار آن «رفاه مردم کلید شکوفایی کشور است» می‌باشد و حدود چهارصد هزار نفر عضو دارد.
حزب دموکراتیک خلق ازبکستان نیز توسعه اصلاحات اجتماعی، افزایش حمایت اجتماعی از مردم، بازنشستگان و معلولین، کیفیت خدمات پزشکی به‌ویژه در مناطق دورافتاده را در اولویت کارهای خود قرار داده است. همان‌طور که ملاحظه می‌گردد در برنامه‌های تبلیغاتی انتخابات جاری برنامه حزب دموکراتیک خلق، حمایت از منافع اقشار اجتماعی آسیب‌پذیر جامعه ازبکستان یکی از اهداف اصلی معرفی شده است.
حزب سوسیال دموکراتیک ازبکستان «عدالت»، اجرای ایده‌های عدالت و برابری شهروندان دربرابر قانون، جلوگیری از تفکیک مردم به ثروتمند و تهیدست، توسعه حضور سازمان‌های غیردولتی، حل‌وفصل مسائل بهداشتی، آموزش و حفاظت از محیط زیست را مهم‌ترین محورهای فعالیت خود قلمداد می‌کند.
این حزب در سال 1995 با شعار «قدرت در عدالت است و منافع انسان بالاترین ارزش»، ایجاد شده و طبق اطلاع تارنمای وزارت امور خارجه ازبکستان تعداد اعضای آن در ابتدای سال گذشته میلادی بالای 94 هزار نفر بوده و ارگان رسمی آن عدالت نام دارد. این حزب در دوره قبلی انتخابات موفق به تصاحب نوزده کرسی در مجلس قانون‌گذاری ازبکستان شده بود. پشتیبانی از منافع اقشار نیازمند و همزمان حمایت از اقتصاد آزاد با رویکرد اجتماعی از اهداف این حزب شمرده می‌شود.
حزب دموکراتیک ازبکستان «ملی تکلانیش» (احیای ملی) حزبی جوان بوده و در سال 2008 فعالیتش را آغاز کرده است. تعداد اعضای آن بیش از 160 هزار نفر معرفی شده و 31 کرسی پارلمانی به این حزب تعلق گرفته است. طرفدار گسترش ارزش‌ها و مبانی دموکراتیک و اقتصاد آزاد می‌باشد و به‌منظور مقابله با بدعت‌ها با هدف احیای سنن و ارزش‌های ملی این کشور فعالیت می‌کند. سرور آتامرادف، رئیس حزب دموکراتیک ملی تیکلانیش برنامه‌های خود را در حوزه‌های مختلف چنین اعلام کرده است: اهداف و راهبرد حزب دموکراتیک ملی تیکلانیش، «احیای سنن و ارزش‌های ملی» است و با ۱۳۳ نامزد در انتخابات شرکت خواهد کرد. اهداف اساسی این حزب، عملی کردن آرمان‌های کشور، تأمین رشد ملی، حمایت از منافع ملی در تمام زمینه‌های سیاسی، اجتماعی و انسانی، حفظ و افزایش ارزش‌های ملی، فرهنگی ـ معنوی، میراث و آداب و رسوم کهن مردم ازبکستان است.
آتامرادف اشاره کرد که یکی از وظایف مهم برنامه انتخاباتی حزب دموکراتیک ملی تیکلانیش فعالیت در مسیر بالا بردن بیش از پیش حیثیت ازبکستان در عرصه بین‌المللی است. وی با اشاره به وظایف حزب در زمینه‌های اجتماعی و سیاسی گفت: حزب ما در این زمینه وظیفه تأمین طرح‌های ملی در مناسبات سیاسی، تحکیم همبستگی مردم صرف‌نظر از ملیت، مذهب و اعتقاد آنان را دنبال می‌کند.
وی، حفظ و افزایش میراث تاریخی و فرهنگی، تحقق تاریخ و فرهنگ غنی مردم ازبک و تبلیغ همه‌جانبه دستاوردهای آن در بین نسل‌های جدید، بیداری احساسات و احترام عمیق در آنان نسبت به میراث تاریخی و سنن ملی را به‌عنوان وظایف معنوی و روشنگری حزب در شرایط حساس کنونی و به‌منظور مقابله با جریانات تازه قلمداد کرد.
آتامرادف درخصوص وظایف حزب در زمینه‌های قضایی و حقوقی اظهار داشت: پیشرفت جامعه در مسیر دموکراسی و موفقیت اصلاحات دموکراتیک بستگی به سطح دانش حقوقی و فرهنگ حقوقی مردم دارد و به این منظور وظیفه اساسی حزب در زمینه‌های قضایی و حقوقی افزایش فرهنگ حقوقی مردم است که پایه جامعه دموکراسی و رشد شاخص نظام حقوقی می‌باشد.
رئیس حزب دموکراتیک ملی تیکلانیش ازبکستان برنامه‌های انتخاباتی حزب در عرصه اقتصاد را هم چنین توصیف نمود: تشکیل اقتصاد ملی قدرتمند، رقابت در بازار بین‌المللی و کمک به دولت برای ورود ازبکستان به ترکیب کشورهای صنعتی ازجمله مهم‌ترین اهداف این حزب تلقی می‌شود. بهبود سطح زندگی مردم در مناطق مختلف، توسعه زیرساخت‌های صنعتی، گردشگری، کارآفرینی و استقبال از ساخت‌وساز مسکونی در مناطق مختلف از برنامه‌های حزب است.