چاپ
معرفی کتاب "سوء‌ ادراک‌ها میان ایران و آمریکا: یک گفتگو"


شنبه 10 خرداد 1393
 
 

کتاب سوء‌ ادراک‌ها میان ایران و آمریکا: یک گفتگو  در سال 2014 توسط دکتر عباس ملکی، استاد دانشگاه صنعتی شریف، و معاون پژوهش‌های روابط ‌بین‌الملل مرکز تحقیقات استراتژیک و دکتر جان تیرمن، مدیر اجرایی و متخصص پژوهشی در مرکز مطالعات بین‌المللی ام.آی.تی گردآوری و تدوین شده است. این کتاب در 180 صفحه و با مجموعه مقالاتی به قلم کارشناسانی چون عباس ملکی، جان تیرمن، سید حسین موسویان، رابرت جرویس، کیهان برزگر، استیون میلر، حسین بنایی، و رابرت ریردان توسط انتشارات بلومزبری به چاپ رسیده است.
آنچه در مقدمة این کتاب به‌عنوان پرسش اصلی مطرح می‌شود عبارت است از اینکه: چرا دو کشور ایران و آمریکا که دست‌کم با  وجود رجزخوانی‌ها و مواضع خود علیه یکدیگر الزامی به دشمنی ندارند، تاکنون بارها و بارها تا سرحد جنگ با یکدیگر تعارض پیدا کرده‌ و پیش رفته‌اند؟.
نویسندگان این کتاب معتقدند که با پیروزی دکتر حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در سال 2013 و سپردن پست مهم وزارت خارجه به فرد متخصصی چون دکتر محمدجواد ظریف که با کشور آمریکا و مذاکره با مقامات آن آشنایی کامل دارد، نگاهی مشترک میان دو دولت رقم خورده که اساس آن را برنامة هسته‌ای ایران تشکیل می‌دهد. این بدان‌معنا نیست که همة مشکلات از پیش روی طرفین برداشته شده، بلکه هنوز هم موانع بزرگی چون نفوذ جناح‌ها و لابی‌های محافظه‌کار دو کشور می‌تواند بر مذاکرات تأثیری منفی داشته باشد. به اعتقاد آنان چنانچه این مذاکرات با شکست مواجه شود چرخة سی و چند سالة عدم اعتماد و سوء‌برداشت‌ها با سرعتی بیش از گذشته به مسیر خود ادامه می‌دهد. از نظر نویسندگان نکتة کلیدی دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که سوء‌ ادراک‌ها در روابط دو کشور به‌ویژه به‌واسطة تمرکز بر منفی‌ترین فرضیه‌ها و نظریات درخصوص نیات طرف مقابل ساخته می‌شود. با مطالعة این کتاب و بررسی رویکردهای نویسندگان آن می‌توان دریافت که اگرچه آنها در شیوة ارائه و یا اساس نظرات خود با یکدیگر اختلاف داشته‌اند، اما قدر مسلم بر یک محور موضوعی متفق‌القول بوده‌اند: چگونه می‌توان اختلاف‌ها را به سمتی قابل پذیرش و قابل حل برای هر دو طرف سوق داد؟.
فهرست مقالات این کتاب به شرح ذیل است:
مقدمه: عباس ملکی/ جان تیرمن
مقاله نخست: ایالات متحده آمریکا و ایران: ادراکات و تله‌های سیاسی، رابرت جرویس
مقاله دوم: ادارکات ایران از سیاست آمریکا در قبال خود: طرز تفکر آیت‌الله خامنه‌ای، سید حسین موسویان
مقاله سوم: شناخت دشمنی سرسخت: ادراکات آمریکا از ایران، استیون میلر، متیو بان
مقاله چهارم: ادراک ایران از سیاست منطقه‌ای آمریکا، کیهان برزگر
مقاله پنجم: ادراکات آمریکا از سیاست ایران در قبال منطقه خاورمیانه، جان تیرمن
مقاله ششم: آینده روابط ایران و آمریکا، حسین بنایی
مقاله هفتم: ارتقای روابط ایران و آمریکا و غلبه بر ادراکات نادرست، عباس ملکی/ رابرت ریردان.