چاپ

دیپلماسی در عصر جهانی شدن: از تئوری تا عمل

شاید آنچه بیش از هر عامل دیگری بهره‌گیری از دیپلماسی را برای کشورها و به‌خصوص جمهوری اسلامی ایران ضروری می‌سازد، شرایط و ویژگی‌های دوران گذار در مناسبات جهانی است. با خاتمة نظام دوقطبی، نظام بین‌المللی جدید هنوز به نقطة کانونی مشخصی نرسیده و نظم نوینی نهادینه نشده است. دوران گذار به‌دلیل پیچیدگی و ابهام ذاتی از حساس‌ترین، مخاطره‌آمیزترین و سرنوشت‌سازترین مقاطع تاریخ به‌حساب می‌آید.

کتاب سیاست‌گذاری خارجی و پافشاری بر خطا

هر حوزه پژوهشی دربرگیرنده پرسش‌ها، مسائل و موضوعاتی است که همه از وجودشان باخبر و به اهمیت‌شان واقفیم ولی ظاهراً هرگز به سراغ‌شان نمی‌رویم. در تحلیل سیاست خارجی، یکی از بزرگ‌ترین مسائل مطرح، معمای تغییر سیاست‌هاست.  بیست سال پیش از این، وقتی هنوز بیش از آن جوان، مشتاق و ناپخته بودم که از خود بپرسم این خلأ بزرگی که در نوشته‌ها وجود دارد آیا می‌تواند دلیلی هم داشته باشد یا نه، نخستین پرسش پژوهشی که بدان پرداختم همین مسئلة تغییر سیاست‌ها بود. در جریان کار، دریافتم که این خلأ موجود در نوشته‌های مربوط به تحلیل سیاست خارجی، دلایل بسیار خوبی دارد.

 دومینوی سقوط در خلیج فارس (بیداری چهارم در خاورمیانه؟)

پژوهش برای خلق کتاب حاضر از تابستان 2009 و از حضور موقت من در دانشگاه کیوتو آغاز شد، هرچند ایدة اولیة این کتاب به سال 2002 بازمی‌گشت. در آن زمان، من درحال نهایی کردن پایان‌نامة دکترای خود بودم و پس از آن نیز مطالعات خود را دنبال نمودم، به‌ویژه زمانی‌که در امیرنشین رأس‌الخیمه، در شمال کشور امارات و در محیط دانشگاهی حضور داشتم. هم‌اکنون و در ابتدای سال 2014، از انتشار نسخة انگلیسی این اثر حدود یک سال می‌گذرد و این کتاب به زبان‌های فرانسوی و عربی نیز ترجمه شده، هرچند در این برهة زمانی اندک، سیاست، اقتصاد و روابط بین‌الملل در حوزة خلیج فارس به‌سرعت شاهد تغییراتی بوده است.

امنیت و جنگ سایبری (۴) (ویژة قوانین سایبری)

فضای سایبر به‌عنوان زیرساخت جهانی ارتباطات و اطلاعات دیجیتال، به‌تنهایی تمامی حوزه‌ها و عرصه‌های کار،  زندگی و مبارزه اعم‌از: عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، مذهبی، اجتماعی، نظامی، اطلاعاتی، تکنولوژیک، و زیست‌محیطی را در خود جای داده است؛ بنابراین، از فضا، کارویژه‌ها و قواعد مخصوص‌به‌خود برخوردار است و می‌توان مدعی شد ما با جامعه‌ای متفاوت به نام «جامعة مجازی» روبه‌رو هستیم، هرچند این جامعه ارتباطات وثیقی با جامعة حقیقی دارد.

 

این روزها به زحمت می‌توان روزنامه‌ای را پیدا یا برنامة اخباری را از تلویزیون تماشا کرد که یکی از ماجراهای اصلی آن از جنبه‌ای با نفت سروکار نداشته باشد. از بی‌ثباتی در خاورمیانه گرفته تا سقوط بازار سهام و نگرانی از سلامت اقتصاد جهان، تا جنگ‌هایی که ظاهراً به شکل غیرمنتظره‌ای در گوشه گوشة جهان درمی‌گیرند و بحث و گفتگوها دربارة گرم شدن هوای زمین و حتی گمانه‌زنی دربارة سرنوشت نوع بشر، معمولاً نفت در پس‌زمینة ماجرا موج می‌زند.

بالکان: بازیگران تأثیرگذار (اهداف، منافع و رویکردها)

 
منطقة بالکان و به‌طور خاص بالکان غربی بی‌تردید، از جهات مختلف یکی از مناطق حساس و مهم در سطح جهان و عرصة بین‌المللی است. این منطقة چندملیتی، چندقومی و چندفرهنگی که به موزائیک اقوام، ملل، مذاهب و فرهنگ‌های مختلف مشهور است، چندین جنگ و بحران را در سطوح منطقه‌ای و جهانی تجربه کرده و از این منظر، منحصربه‌فرد است.

در این کتاب تلاش شده است تا نقش سازمان‌های منطقه‌ای مهم و تأثیرگذار در حکمرانی و مدیریت امنیت مورد مطالعه قرار گیرد. در این حوزه تاکنون اثر جامعی تألیف یا ترجمه نشده و این کتاب از معدود آثار مهم در این زمینه می‌باشد که نگاهی ویژه به مهمترین سازمان‌های منطقه‌ای دارد و می‌تواند برای پژوهشگران روابط بین الملل، امنیت بین الملل، مطالعات منطقه‌ای در گرایش‌های مختلف، علوم سیاسی، مدیریت استراتژیک، حقوق بین الملل و سایر رشته‌ها مفید فایده باشد.

امنیت و جنگ سایبری(۳) (ویژه سیاست‌ها و راهبردها)

با آنکه کتاب‌های زیادی با موضوعات مسائل فنی، تکنولوژیک و عمومی فضای سایبر به فارسی نگاشته شده‌اند، منابع فارسی درمورد موضوعاتی چون: جنگ و امنیت سایبری در چهارچوب امنیت ملی و بین‌المللی بسیار محدودند. دراین‌زمینه، مؤسسة ابرار معاصر تهران مجموعة جدیدی را با عنوان «امنیت و جنگ سایبری» وارد فهرست انتشارات خود نموده است. دراین‌راستا، مسائل مربوط به سیاست‌ها و راهبردها، سومین کتاب از مجموعه کتاب‌های امنیت و جنگ سایبری خواهد بود.