چاپ

امنیت و جنگ سایبری(۲) (ویژه سلاح‌ها، جنگجویان، و حملات سایبری)

با آنکه کتاب‌های زیادی با موضوعات مسائل فنی، تکنولوژیک و عمومی فضای سایبر به فارسی نگاشته شده‌اند، منابع فارسی درمورد موضوعاتی چون: جنگ و امنیت سایبری در چهارچوب امنیت ملی و بین‌المللی بسیار محدودند. دراین‌زمینه، مؤسسة ابرار معاصر تهران مجموعة جدیدی را با عنوان «امنیت و جنگ سایبری» وارد فهرست انتشارات خود نموده است. دراین‌راستا، مسائل مربوط به سلاح‌ها، جنگجویان و حملات سایبری دومین کتاب از مجموعه کتاب‌های امنیت و جنگ سایبری خواهد بود.

کتاب خاورمیانه (۹) (ویژه مسائل داخلی عربستان)

مؤسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران با کمک محققین و کارشناسان مختلف سعی نموده است از طریق ارائه این مجموعه مقالات، ضمن رعایت اصول علمی پژوهش، با مرور آخرین اخبار و اطلاعات، زوایای پنهان سیاست و حکومت همچنین جامعه و اقتصاد در عربستان را مورد تحلیل و بازبینی قرار دهد و تصویر روشن‌تری از فضای داخلی این کشور ارائه کند. لازم به‌ذکر است بنا بود درخصوص برخی دیگر از جنبه‌های جامعه عربستان به‌ویژه مسائل فرهنگی و نظام تصمیم‌گیری نیز مقالاتی عرضه گردد که به‌دلیل محدودیت حجم، به فرصت دیگری مؤکول گردید.

انقلاب در کشورهای عربی: واکاوی ریشه‌ها و عوامل

این کتاب زادة آرزوی شکل دادن به یک ضد‌استدلال  در برابر «جدا‌انگاری  اعراب» یا این تصور است که بقیة دنیا تغییر می‌کند، اما جهان عرب نه. در یک سال پس از انتشار نسخة گالینگور این کتاب، بخش بزرگِ خاورمیانة عربی به جوش آمده است. این‌بار، انفجار نه در قالب یک جنگ کلاسیک عربی ـ اسرائیلی یا دور دیگری از کشمکش‌های بین عربی، که به شکل اعتراض‌های خیابانی انبوهی از راه رسید که رژیم‌های دیرپای تونس و مصر را سرنگون کرد.

مسلمانان روسیه

با توجه به حضور جمعیت زیادی از مسلمانان در کشور روسیه، بررسی وضعیت آنان به‌عنوان بزرگ‌ترین اقلیت قومی و دینی فدراسیون روسیه، از اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است. همچنین، در فضای سیاست بین‌الملل امروز، این مسئله مورد توجه ویژه قرار دارد و روند مطالعات اقوام مسلمان روسیه در مؤسسه‌های پژوهشی و دانشگاه‌های معتبر، هر روز بیش از دیروز در حال قوت گرفتن است. با توجه به نزدیکی جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران و روسیه، نزدیکی فرهنگی ایران بزرگ و اقوام مسلمان روسیه، و پیوندهای راهبردی دو کشور، بررسی اوضاع مسلمانان روسیه از اولویت‌های سیاست‌گذاری ایران به شمار می‌آید. کتاب حاضر حاصل پژوهشی است که در قالب رساله دکتری نویسنده در دانشگاه تهران انجام شده است و رویکردی فرهنگی ـ سیاسی دارد.

کتاب مرجع امنیت انرژی

اصطلاح «امنیت انرژی» که تا همین چند سال پیش در بیرون از جمع تحلیل‌گران تخصصی به گوش کسی نخورده بود اکنون در گفتمان سیاست‌گذاری مقامات برجستۀ دولت‌ها نمود بارزی دارد. در واقع، زنجیرۀ شکل‌های چشمگیر امنیت که توجه سیاست‌گذاران و مردم را در گرداگرد جهان به خود جلب کرده ـ ازجمله امنیت ملی، امنیت بین‌المللی، امنیت انسانی، امنیت اقتصادی و امنیت زیست‌محیطی ـ اکنون یک حلقۀ مهم دیگر نیز پیدا کرده است که همان امنیت انرژی است.

ایران و اتحادیه اروپا: تجارب و چشم‌اندازها (جلد ۱)

کتاب پیشِ رو مجموعه‌ای است از چهل مقاله منتخب از 150 مقاله‌ای که در «همایش ملی روابط ایران و اروپا، تجارب پیشین؛ چشم‌انداز فرارو» ارائه شده است. این همایش در آبان ماه 1390 در دفتر مطالعات وزارت خارجه و با مشارکت گسترده کارشناسان و علاقه‌مندان برگزار گردید و ماحصل آن در دو جلد پیشِ روی خوانندگان قرار گرفته است.

ایران و اتحادیه اروپا: تجارب و چشم‌اندازها (جلد ۲)

‌ایران همواره تجربه تلخی از مناسبات خود با قدرت‌های بزرگ به‌خصوص روسیه و انگلستان داشته‌است. بر همین اساس، شاید چندان بی‌راه نباشد اگر گفته شود انگلستان طی سده‌های اخیر و به‌ویژه در دوره تأسیس نظام جمهوری اسلامی ایران همواره یکی از قدرت‌های مؤثر در جلوگیری از اقتدار و نفوذ ایران در منطقه بوده‌است. صرف‌نظر از تاریخ تلخ رقابت‌های روس و انگلیس در ایران در سده‌های گذشته، انگلستان اکنون از یک‌سو، عضو قدرتمند اتحادیه اروپایی است.

مکتب امنیتی امام خمینی(ره) (مبادی و مبانی فرانظری و نظری امنیت در گفتمان انقلاب اسلامی)

متأسفانه، علی‌رغم تأثیر غیرقابل انکار انقلاب اسلامی بر بسیاری از تحولات و پدیده‌های سیاسی جهان معاصر در سطوح مختلف ملی، منطقه‌ای و جهانی؛ تاکنون تئوری، الگو و یا چهارچوب امنیتی مکتوب و منسجمی مبتنی‌بر دال‌ها و مفاهیم گفتمان امام و انقلاب اسلامی، ارائه نشده است! آنچه که در این کتاب و با هدف ارائه یک چهارچوب بومی امنیتی در دستور کار محقق قرار گرفت، با شناخت قبلی از کاستی‌های موجود و دغدغه بنیادین مذکور صورت گرفته است.

کتاب امنیت و جنگ سایبری(۱) (ویژة مفاهیم و مبانی)

مؤسسه ابرار معاصر تهران در کنار دیگر مجموعه کتاب‌های خود، مجموعة جدیدی را با عنوان «امنیت و جنگ سایبری» وارد فهرست انتشارات خود نموده است. دراین‌راستا، مسائل مربوط به مقدمات و مبانی جنگ سایبری اولین کتاب از مجموعه کتاب‌های امنیت و جنگ سایبری خواهد بود.

راهنمای سازمان‌های غیردولتی (چاپ سوم)

چاپ نخست و دوم این کتاب در سال‌های ۱۳۸۱ و ۱۳۸۶ با استقبال و لطف مخاطبان مواجه گردید و مولف را بر آن داشت تا پس از چند سال و در جریان کسب تجربه در جریان آموزش بسیاری از سازمان‌های غیردولتی ایرانی برای توسعه فعالیت‌های بین‌المللی خود، با افزودن بخش‌های تکمیلی به کتاب و همچنین تلاش جهت رفع برخی ایرادات چاپ‌های نخست ـ آن هم در حد توان ـ منبع کامل‌تری را در اختیار کارشناسان و فعالان عرصه سازمان‌های غیردولتی قرار دهد.

رژیم اسرائیل و گسست‌های سیاسی ـ اجتماعی آن

از زمانی که کوچ یهودیان صهیونیست از نقاط مختلف جهان به سرزمین‌های فلسطینی کلید خورد تا بنا به آنچه به آنها وعده داده شده بود «اسرائیل» را در «سرزمین موعود» بنا کنند، شکاف اجتماعی در اسرائیل پی‌ریزی شد. جمعیتی که پایه اصلی جامعه اسرائیل را بنا نهاد، شامل مهاجرانی می‌شد که از دیگر کشورهای جهان و با خاستگاه‌های فرهنگی، اجتماعی، و اقتصادی متفاوت به آنجا نقل مکان کردند و در بسیاری موارد تنها نقطه اشتراک آنها، یهودی بودن آنها بود. همین مسئله باعث شد جامعه اسرائیل همواره وضعیتی خاص و غیرطبیعی داشته باشد.

کتاب بیداری اسلامی (2)(ویژه مطالعات موردی)

کتاب حاضر به‌عنوان دومین مجلد از مجموعه کتب بیداری اسلامی با تمرکز بر دلایل ناآرامی‌ها و نابسامانی‌ها در تعدادی از کشورهای عرب منطقه، به بررسی مورد به مورد ویژگی‌های خاص هر کشور پرداخته و ظرفیت جوامع و دولت‌های‌آنها در پذیرش فضای جدید را مورد بحث قرار می‌دهد.

کتاب بیداری اسلامی (دلایل و ریشه‌ها)


کتاب پیشِ رو، پژوهشی تألیفی و به‌هم‌پیوسته درخصوص رابطة کنونی میان جامعه و حکومت در جهان عرب و چشم‌انداز آن در آینده است و بخشی از مجموعة بزرگی به نام طرح چشم‌انداز آیندة جهان عرب به‌شمار می‌رود. این طرح بزرگ و آرمان‌گرا که گروهی از برجسته‌ترین دانشمندان و متفکران عرب در عرصه‌های مختلف علوم انسانی و تجربی آن را تدوین می‌کنند، از چهار محور اصلی تشکیل شده است.