اینگونه متون براساس تصمیم مسئولان مؤسسه یا سفارش کارفرما به‌صورت یک پروژه تحقیقاتی مفصل تهیه و تألیف می‌گردد. ماهیت این متون به‌گونه‌ای است که گزینه انتشار عام به‌صورت کتاب را محدود می‌سازد. در سال 1383 برای نخستین بار، مجموعه «پژوهش و تحقیق» ارائه شد و این فعالیت پژوهشی تا کنون بصورت مستمر در حوزههای مختلف مد نظر موسسه ادامه داشته است. اجرا و نشر پژوهش در حوزه های کشوری، منطقه‌ای و همچنین موضوعی ازجمله محورهای این بخش از انتشارات موسسه می باشد.
 

پژوهش و تحقیق: نفت و گاز شیل آمریکا و پیامدهای ژئوپلیتیکی آن

امروزه بحث گاز شیل و نفت متراکم یا همان نفت شیل از موضوعاتی است که شکل بازی را در عرصه انرژی دنیا تغییر داده و این ادعا وجود دارد که آمریکا به‌خاطر در اختیار داشتن فناوری استخراج تجاری این نوع نفت و گاز و بهره‌مندی از منابع عظیم نفت وگاز شیل در نقاط مختلف خاک خود، نه‌تنها چشم‌انداز اقتصادی مثبتی را برای خود رقم زده است، بلکه می‌رود تا مناسبات انرژی دنیا را تغییر دهد و تأثیرات امنیتی، سیاسی و اقتصادی مهمی را برجای گذارد.

پژوهش و تحقیق: نگاهی به رویکرد مهم‌ترین مراکز مطالعاتی، رسانه‌ها و کارشناسان روس درباره جمهوری اسلامی ایران

روابط ایران با کشورهای خارجی به شکلی که عملاً به امور حکومت و ادارة کشور پیوند بخورد از اوایل حکومت قاجارها آغاز شد. دراین‌میان روابط ایران با روسیه، همسایة شمالی با فرازونشیب‌های زیادی روبه‌رو بوده است. تلخی ناشی از جنگ‌های ایران و روسیه و به‌دنبال آن قراردادهای گلستان و ترکمانچای که منجربه جدایی بخش‌هایی از سرزمین ایران و الحاق آن به روسیه شد، هیچ‌گاه از ذهن مردم ایران پاک نمی‌شود.
 

پژوهش و تحقیق: نگاهی به طرح سناریوی خط قرمز در برابر ایران

 
در سال‌های اخیر در عرصة روابط بین‌الملل واژة «خط قرمز» بارها ازسوی مقامات آمریکایی و اسرائیلی علیه ایران به‌کار گرفته شده و توجه رسانه‌ها، اندیشکده‌ها و افکار عمومی را به خود جلب کرده است. اهمیت این موضوع از آنجا ناشی می‌شود که به‌نظر می‌رسد رژیم اسرائیل و شخص بنیامین نتانیاهو تلاش بسیاری کردند تا از این واژه در آستانة برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، انتخابات سراسری اسرائیل و برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 2012 حداکثر استفاده را ببرند.

پژوهش و تحقیق: آسیب‌شناسی مناسبات اخیر ایران و جمهوری آذربایجان

جمهوری آذربایجان در میان سیاست‌های ایران در قفقاز جنوبی حائز نقش مرکزی است. بااین‌حال مناسبات دو کشور همواره ماهیت سینوسی داشته است. سؤال این است که با وجود این همه وابستگی‌های جغرافیایی و ژئوپلیتیکی، مهم‌ترین علل بروز چالش‌های سیاسی در مناسبات سیاسی طرفین چیست. طبق نتایج این پژوهش، تنش‌های سیاسی بین طرفین را می‌توان معلول دو دسته از عوامل ژئوپلیتیکی و سیاسی دانست.

دیپلماسی عمومی و سفارتخانه‌های مجازی (مروری بر وضعیت تارنمای سفارتخانه‌های ج.ا.ایران در جهان)

ج.ا.ایران با توجه به رسالت جهانی خود و ایران‌هراسی به‌شدت نیازمند توسعه و بسط دیپلماسی عمومی است که در این میان سفارتخانه‌های مجازی یک گزینه بسیار مناسب در این زمینه‌اند. این گزارش نقش و جایگاه تارنماهای سفارتخانه‌های ج.ا.ایران را به مثابه سفارت مجازی و سامانه دیپلماسی عمومی و در کمترین حد آن به‌عنوان وسیله‌ اطلاع‌رسانی کنسولی و ارتباطی بررسی می‌کند.

نگاهی تحلیلی به کنفرانس‌های صلح مربوط به افغانستان

از سال 2001 تا دسامبر 2011، درمجموع یازده کنفرانس بین‌المللی با محوریت افغانستان در نقاط مختلف جهان برگزار شده‌اند که با توجه به پیش‌زمینه‌های این کنفرانس‌ها و محورهای اصلی آنها میتوان گفت دو کنفرانس استانبول و بن دوم  به دلایل متعددی اهمیت چشمگیری داشته‌اند. بولتن حاضر به تحلیل کنفرانس‌های مذکور پرداخته و دستاورها و ناکامی‌های آنها را مورد بررسی قرار داده است.

پژوهش و تحقیق نگاهی به روابط رو به رشد ایران و ترکیه در سالهای اخیر

موضوع این پژوهش، بررسی روابط سیاسی ایران و ترکیه در چند سال اخیر، به‌ویژه در دوران ریاست‌جمهوری دکتر محمود احمدی‌نژاد میباشد. به‌نظر میرسد در این دوره، روابط دو کشور به‌سوی همکاری و همگرایی بیشتر حرکت نموده است که دلیل این همگرایی و همکاری نگاه ترکیه به شرق و نوعثمانی‌گرایی و منطقه‌گرایی و همچنین سرخوردگی ترکیه از عضویت در اتحادیه اروپا بوده است که موجب گردیده واقع‌گرایی در سیاست خارجی ترکیه بروز نماید.

 
ویکی‌لیکس، سازمانی غیردولتی رسانه‌ای است که در سوئد ثبت و پایه‌گذاری شده است. این سازمان توسط وب‌سایت خود، نقد و فاش‌سازیهای اینترنتی از مدارک حساس سازمان‌ها و نهادهای اغلب دولتی را بدون اشاره به منبع، منتشر میکند. ژولین آسانژ به عنوان مؤسس این سایت و همکارانش که اغلب وکیل هستند، برای حفظ هویت افشاکنندگان این اسناد، از روش‌های پیچیده امنیتی برای انتقال امن اطلاعات از طریق اینترنت، بهره می‌برند.
 
مقام‌های سیاسی و نظامی اسرائیلی در طول سالیان اخیر همواره سخن از لزوم تشدید فشار بر جمهوری اسلامی ایران رانده و برای توقف فعالیتهای هسته‌ای آن هیچ‌گاه گزینه حمله نظامی به تأسیسات هسته‌ای ایران را رد نکرده‌اند. متن حاضر در پی آن است که به اختصار بیان کند چنانچه اسرائیل هم‌اکنون تصمیم بر حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران بگیرد، چه تسلیحات و امکاناتی برای عملی کردن آن در اختیار دارد.
طی سه دهه گذشته، سازمانهای غیردولتی نقش بسیار مهم و کلیدی‌ای را در فرایندهای بین‌المللی، به‌ویژه موضوعاتی همچون محیط زیست، توسعه، خلع‌سلاح، کمکهای انسان‌دوستانه، رفع نابسامانی‌های اجتماعی، حقوق بشر و... برعهده گرفته و متناسب با تحولات جهانی، این نقش را به‌خوبی نیز ایفا نمود‌ه‌اند. در این میان، دو عنصر «رقیق شدن اصل حاکمیت» و همچنین «کمرنگ شدن معنای اصل عدم مداخله در امور داخلی کشورها» به‌همراه تحولات سریع در حوزه ارتباطات دیجیتالی، سبب شده نقش این سازمانها به‌مراتب نسبت به قبل برجسته‌تر و کارآمدتر شود.
 
مهمترین تحولات حوزه جنگ نرم در حوزه اعتراضات و ناآرامیها را میتوان در عناوین زیر خلاصه کرد:
• رخدادهای مرتبط با روز کارگر و روز معلم؛
• تجمعهای صنفی و کارگری پراکنده؛
• تجمع‌های دانشجویی؛ 
• اعتراض به اعدام برخی زندانیان.
 
بررسی محتوای شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌های مختلف نشان می‌دهد هزاران پیام درباره کیفیت و نحوه اقدامات آشوبگرانه در این روز توسط سایت‌های مذکور منتشر شده است. حتی درباره جزئیات و ساعات تجمع‌ها، نوع شعارها و اقدامات و نحوه درگیری با نیروهای انتظامی و محل تجمع‌ها و چگونگی استفاده از مواد محترقه و منفجره نیز تبادل‌نظر شده بود.
 
دولت نهم و دهم در برقراری روابط خارجی خود با سایر کشورها بخصوص کشور عراق، دستاوردهای خوبی را داشته است. در این راستا، اولین نکته‌ای که میتوان به آن اشاره کرد این است که ایران نخستین دولتی بود که از میان کشورهای همسایه علناً وضعیت بعد از اشغال عراق را به رسمیت شناخت و سفیر به این کشور اعزام کرد و بعد از آن‌هم ایران تنها کشوری بود که مخالفت خود را با امضاء موافقتنامه امنیتی میان آمریکا و عراق اعلام نمود.
 
از آنجایی که جنگ تجربه ناخوشایندی بوده و تاریخ بشر نیز همواره با آن همراه بوده است و در عین حال ﻗﺮﺑﺎﻧﯿﺎن اﺻﻠﯽ ﺟﻨﮓﻫﺎ، ﻣﺮدم ﻋﺎدی ﮐﺸﻮرﻫﺎ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﮐـﻪ در ﺷﻌﻠﻪور ﮐﺮدن آﺗﺶ ﺟﻨﮓ ﮐﻮﭼﮏﺗﺮﯾﻦ دﺧﺎﻟﺘﯽ ﻧﺪاشته‌اﻧﺪ، مطالعات و جنبشهای گوناگونی طی قرون مختلف در زمینه چگونگی دستیابی به صلح و حفظ آن صورت گرفته است. در راستای این امر، در دوران جدید، انسانها تحت تأثیر تحولات، ارتباطات و اطلاعات جهانى، خصیص‌هاى کسب نموده‌اند که آن را «خودآگاهى» و «همبستگى» نامیده‌اند؛ موضوعاتی که باعث رفتارهاى یکسان انسان در سطح جوامع داخلی و بین‌المللی شده که نمود آن را در جنبش‌های اجتماعی شاهد هستیم.
 
مجموعه حاضر از چهار بخش کلی تشکیل شده است که دو بخش نخست به مسائل داخلی و سیاست خارجی آمریکا اختصاص داشته، بخش سوم طرح‌ها و رویکردهای این کشور در قبال ایران را مدنظر دارد و بخش چهارم نیز دیدگاه‌ها، مواضع و اقدامات شخصیت‌ها و دولت ایالات متحده در قبال انتخابات ریاست‌جمهوری ایران را مورد بررسی قرار می‌دهد. در ذیل به‌صورت مشخص‌تر خلاصه‌ای از هریک از این بخش‌ها آورده می‌شود.
 
با فروپاشی شوروی و پایان دوران جنگ سرد، نقش جمهوری ترکیه در نگاه غربی‌ها عوض شد. این کشور از دید غربیها به‌ویژه آمریکا مانند سابق هم‌پیمان استراتژیک برای کنترل شوروی و به‌مثابه سدی در برابر نفوذ ایدئولوژی و قدرت سیاسی شوروی به سمت غرب نبود. ترکها با درک این تغییر نگاه غربی‌ها در پی ایفای نقش جدید برآمدند و در این راه قبل از هر چیز سعی کردند برای خود نقش جدیدی تعریف کنند.
لطفا برای مشاهده ادامه فهرست مجموعه پژوهش و تحقیق بر روی "ادامه مطلب" کلیک کنید.
 
«ادامه مطلب»