بلاگ موسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران
تمام پست ها
تونس در آستانه اولين انتخابات بعد از تحولات
1390/07/1105:11:11 ق.ظ نوشته شده توسط ahmadi
علي وليقلي‌زاده، پژوهشگر مسائل بين‌المللي

بعد از بحث‌های طولاني پيرامون زمان برگزاري نخستين دوره انتخابات تونس پس از تحولات مهم داخلي موسوم به انتخابات مجمع مؤسسان، سرانجام دولت انتقالی 23 اکتبر را به‌عنوان تاريخ نهايي برگزاری اين انتخابات حساس برگزيد. اما با توجه به چند بار وقفه در تاريخ برگزاری، باز در آستانه تاريخ برگزاری مسئله‌اي که افکار عمومي داخلي و منطقه‌اي را بيش از پيش به خود مشغول کرده، موضوع آمادگی تونس برای برگزاری اين انتخابات در شرايط فعلی است.


در حال حاضر، فضاي داخلي تونس در آستانه اين انتخابات حساس که از آن به‌عنوان اولين دوره انتخابات آزاد در کل تاريخ تونس ياد مي‌شود، بيش از آنکه با شور و هيجان انتخاباتي همراه باشد، تقريباً روزهاي ناامن و بی‌ثباتی را تجربه مي‌کند. بر همين اساس و در شرايط ناکامی وزارت کشور تونس در برقراری امنيت کامل در جامعه، کنترل کامل اين انتخابات به کميسيون عالي انتخابات تونس واگذار شده است.


هرچند کميسيون انتخابات تونس دليل اصلی به تعويق افتادن اين انتخابات را کمبود امکانات و برخي از مشکلات تدارکاتي اعلام کرده است، معمولاً در جغرافيای سياسی انتخابات، به‌لحاظ روانشناسیِ انتخاباتی هرگونه تعويق احتمالي در روند برگزاری عادی انتخابات مي‌تواند با پيامدهاي منفي سياسي، ‌اقتصادي، اجتماعي و امنيتي براي کشور به‌همراه باشد. به‌خصوص اينکه جامعه تونس در حال حاضر در دوره انتقالی نيز به‌سر می‌برد و اين انتقال قبل از همه مستلزم برگزاری انتخابات آتی است. به اعتقاد کارشناسان سياسي، شکست احتمالي روند انتقال سياسي و دموکراتيک در تونس که در واقع پرچم‌دار تحولات سياسی ـ اجتماعی در جهان عرب محسوب مي‌شود، مي‌تواند زنگ خطر مهمی براي تحولات جهان عرب باشد. شرايط فعلی مي‌تواند علاوه بر تقويت رژيم‌هاي سرکوبگر عرب، مجدداً فضا را براي فعاليت گروه‌ها و جنبش‌هاي افراط‌گرا در تونس فراهم کند.


در شرايط فعلی، بعد از گذشت چند ماه از سرنگونی دولت سابق، مقامات جديد تونس در شرايطي براي برقراري ثبات سياسي تونس تلاش مي‌کنند که دولت انتقالي به حمايت‌هاي اقتصادي و مالي بين‌المللي نياز مبرم دارد. از نظر مردم تونس حل مشکلات اقتصادي کشور در گرو ايجاد توافق ملي در فضاي اعتمادسازي بين گروه‌هاي مختلف است. بر اين اساس، از يک طرف پيش‌بينی می‌شود با توجه به طولانی شدن فرايند برگزاری انتخابات، روزبه‌روز بر مشکلات اقتصادی تونس افزوده شود. از طرف ديگر نيز به اعتقاد برخی از گروه‌های سياسی، با توجه به شرايط نامناسب اقتصادی و نيز ناآرامی‌های محيط داخلی تونس، شرايط موجود به‌هيچ‌وجه برای برگزاری انتخابات تونس مطلوب نيست. شايان ذکر است بازگشت مجدد ناآرامی‌ها و بی‌ثباتی سياسی ـ اقتصادی به تونس می‌تواند به افزايش نگراني‌ها در قبال روند صحيح انتقال دموكراتيك قدرت بينجامد. با توجه به شرايط فعلی تونس در آستانه انتخابات مجمع مؤسسان، فريد بلحاج، مدير منطقه‌اي بانك جهاني در سيدني استراليا، در تحليلي در روزنامه كاپيتاليس چنين مي‌نويسد: «تونس در حال تجزيه است. مرزبندي‌هاي سياسي، اجتماعي و اقتصادي عميق شده است. تفاهم ضمني ميان شهروندان تونسي در برابر رژيم بن‌علي و رذايل و مفاسدش، به مرور كمرنگ مي‌شود و جاي آن را نگراني پر مي‌كند».


هرچند به اعتقاد برخی از گروه‌های سياسی، با توجه به مشکلات موجود، شرايط فعلی تونس به‌هيچ‌وجه برای برگزاری انتخابات مطلوب نيست، با اين حال به‌نظر می‌رسد دليل اصلی نبود شور و هيجان انتخاباتی در نزد مردم تونس در آستانه انتخابات را بايد در جای ديگری جست‌وجو کرد. مردم تونس، پيش از هرچيز اميد آنچنانی به احزاب سياسی مختلف که از پايگاه مردمی مناسبی برخوردار نيستند ندارند. علاوه بر اين، با توجه به طولانی شدن زمان برگزاری اولين دوره انتخابات کاملاً آزاد، با گذشت زمان اعتقاد مردم نسبت به سپری شدن واقعی روند انتقالی کاهش يافته است. اين موضوع از اين حيث حائز اهميت زيادی است که استقبال کم مردم از اين انتخابات می‌تواند به نتايجی مغاير با اهداف انقلابی مردم تونس منتهی شود. بدين ترتیب، احتمال دارد مجلسی شکل بگيرد که خارج از اراده عموم مردم عمل نمايد و اين شرايط به‌راحتی می‌تواند موجب شکست روند انتقال سياسي و دموکراتيک در تونس باشد.


براساس نظرسنجی مؤسسه بين‌المللی جمهوری‌خواهان، 79 درصد از شرکت‌کنندگان در اين نظرسنجی در ماه مارس در رابطه با سؤالی در مورد ميزان پيشرفت در روند انتقالی پاسخ مثبت داده‌اند که اين ميزان در ماه مه به 46 درصد کاهش يافته است. از طرف ديگر، هرچند 93 درصد شرکت‌کنندگان بر اين عقيده‌اند که در انتخابات شرکت خواهند کرد، اما در حال حاضر شرايط جامعه خلاف آن را نشان می‌دهد. بر اين اساس، علاوه بر نامناسب بودن شرايط امنيتی و اقتصادی تونس، به‌دليل شناخت کم مردم از احزاب سياسی و سردرگمی آنها در انتخاب نامزدهای خود، به‌هيچ‌وجه نمی‌توان شرايط موجود را برای انتخابات بهينه مردمی که بتواند بازتاب اهداف انقلابی مردم تونس باشد مطلوب دانست.


در مجموع، با توجه به شرايط فعلی، بعد از هشت ماه هنوز انتظارات مردم تونس به نتيجه نرسيده است و ادامه اين روند به‌هيچ‌وجه به‌نفع انقلاب تونس نيست. مردمی که با شور و هيجان وصف‌ناپذير انقلاب خود را شروع کردند، نااميدی آنها در ابتدای مسير مايه تعجب و شگفتی است و به‌راحتی می‌تواند موجب شکست انقلاب تونس باشد.

امتیاز 0
تعداد نمایش 2264
نام
آدرس پست الکترونیکی  
نظرات کاربران  

کد فوق را اینجا وارد کنید

 
Blog Rss
Rss