بلاگ موسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران
تمام پست ها
انگیزه‌های رژیم اسرائیل برای توسعه روابط با آفریقا
1392/05/0102:18:25 ب.ظ نوشته شده توسط ahmadi
انگیزه‌های رژیم اسرائیل برای توسعه روابط با آفریقا

حسین کبریایی‌زاده
 روابط رژیم صهیونیستی و قاره سیاه در دهه پنجاه میلادی در سطح قابل قبولی بود، اما جنگ‌های دهه شصت رژیم اسرائیل با اعراب، به‌خصوص در منازعات 1967 و 1973، بر سطح این روابط تأثیر گذاشت و فضای سردی را بر روابط آنها حاکم کرد. اما انگیزهای قوی اقتصادی، امنیتی و فرهنگی سبب شد در دهه هشتاد تل‌آویو مجدداً به‌سمت توسعه روابط با آفریقا سوق یابد.


کشورهای آفریقایی نیز به‌دلیل سطح توسعه‌یافتگی پایین و ضعف‌های ساختاری در حوزه‌های اقتصادی و با توجه به پیشرفت‌های رژیم اسرائیل در زمینه‌های کشاورزی، نظامی و صنعتی، از حضور شرکت‌های کشاورزی، ارتباطی و اطلاعاتی در سرزمین‌های خود استقبال کردند.


دراین‌میان، وجود انگیزه‌های امنیتی در دولت‌هایی مانند سودان، کنیا و حتی اتیوپی در مبارزه با اسلام‌گرایان معترض، زمینه‌ساز تعمیق روابط بیش‌ازپیش شد؛ تاجایی‌که فقط در نیجریه در سال گذشته ارسال تجهیزات نظامی و به‌خصوص هواپیماهای بدون سرنشین رژیم صهیونیستی به پانصد میلیون دلار رسید.


از طرفی، توسعه روابط برخی کشورهای آفریقایی از سال 2008 با ایران، بر حساسیت‌های امنیتی و سیاسی تل‌آویو افزود. افزایش سطح مناسبات اقتصادی کشورهای سنگال، گامبیا، موریتانی، اوگاندا، زیمبابوه، آفریقای جنوبی و برخی دیگر از کشورهای زیرصحرا با جمهوری اسلامی ایران، این کشورها را به هدف‌های سیاسی و اقتصادی رژیم صهیونیستی تبدیل نمود.

علاوه‌براین، غرب آفریقا نیز به‌دلیل وجود لبنانی‌های شیعه حامی حزب‌الله، عمق نگرانی و حساسیت تل‌آویو در این منطقه از قاره سیاه را افزایش داده است.

این درحالی است که وجود معادن الماس در این منطقه، غرب آفریقا را برای یهودیان فعال در حوزه تجارت الماس اغواکننده کرده است؛ تاجایی‌که بنی اشتاین‌میتز، از بزرگ‌ترین تاجران الماس جهان، مالک چندین شرکت در سیرالئون، زامبیا، بواتسوانا و کنگوست. وی همچنین مالک معدن الماس کویدوی سیرالئون با بیست تا سی میلیون دلار درآمد خالص سالیانه است.

علاوه‌بر تجارت الماس، کشورهای سیرالئون، نامیبیا، آفریقای جنوبی، بوتسوانا و کنیا در زمینه‌های کشاورزی، مخابرات، ارتباطات و حوزه‌های امنیتی برای تل‌آویو جذاب هستند.

علاوه‌بر انگیزه‌های ذکرشده، وجود گروه‌های یهودی ساکن آفریقا، این قاره را برای اسرائیلی که از عدم توازن جمعیتی با فلسطینی‌ها رنج می‌برد، واجد اهمیت ساخته است. دراین‌میان، تشدید فعالیت‌های فرهنگی رژیم اسرائیل در کشورهایی مانند مصر، اتیوپی، لیبی، مراکش، الجزایر و تونس بیانگر گام‌های تل‌آویو برای ورود بی‌صدا به این کشورهاست.

امتیاز 0
تعداد نمایش 1517
نام
آدرس پست الکترونیکی  
نظرات کاربران  

کد فوق را اینجا وارد کنید

 
Blog Rss
Rss